Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jablonecké zastupitelstvo dalo přednost externímu dopravci před vlastní společností

12. 12. 2019 | 15:59

Společnost Jablonecká dopravní, kterou v březnu 2018 založilo město Jablonec nad Nisou, zajištění dopravy v Jablonci a na Jablonecku od února 2021 nepřevezme. Jablonecké zastupitelstvo dnes dalo přednost externímu dopravci před vlastní společností.

JNbusBL
archivní foto

Po dohodě s Dopravním sdružením obcí Jablonecka město vypíše na zajištění linkové dopravy veřejnou soutěž. Zakázku na deset let od 1. února 2021 do 31. ledna 2031 odhadli na více než 742 milionů korun.

Podle ředitele Jablonecké dopravní Luboše Wejnara se zajištění dopravní obslužnosti vnitřním dopravcem ukázalo po prověření dalších možných variant jako ekonomicky méně výhodné a rizikovější v porovnání se systémem zajištění dopravní obslužnosti externí firmou. Jaký bude další osud Jablonecké dopravní, není zatím jasné. Podle primátora Jiřího Čeřovského (ODS) o něm bude zastupitelstvo jednat někdy v budoucnu.

Opoziční zastupitelé zejména z řad Pirátů dnes rozhodnutí vypsat na zajištění MHD veřejnou soutěž kritizovali. Obávají se, že bude "ušita na míru" současnému dopravci, kterým je BusLine. "Nebudeme mít žádnou kontrolu nad cenou, za kterou se jezdí, ani nad účetnictvím společnosti," řekl mimo jiné zastupitel Jan Polák. Jeho stranický kolega Jakub Chuchlík zase zpochybnil porovnání nákladů na obě varianty.

Jabloneckou dopravní založilo předloni město s úmyslem, že už od roku 2020 převezme městskou dopravu v Jablonci. Na konci letošního roku měla totiž skončit smlouva s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Subdodavatelsky jezdil v Jablonci pro dopravní podnik BusLine. Busline ale loni v červenci vypověděl smlouvu kvůli neuhrazeným pohledávkám, jejichž výši DPMLJ zpochybnilo. Dopravní podnik už nebyl letos schopen dopravu v Jablonci zajistit, a město proto na konci ledna uzavřelo dvouletou smlouvu s BusLinem. Skončí až 31. ledna 2021.

čtk