Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jabloneckou koalici rozložil střet zájmů primátora i dlouhodobé neshody ve vedení města. Padla v přímém přenosu

16. 08. 2019 | 5:25

AKTUALIZOVÁNO: V Jablonci se deset měsíců po komunálních volbách začíná od nuly. Dosavadní koalice v Jablonci nad Nisou se rozpadla. Hlavní příčinou byl spor o střet zájmů primátora Milana Kroupy (ANO), ale i dlouhodobé neshody uvnitř koalice tvořené ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou Budoucnost.

JNkroupairma
Foto primátora Kroupy Artur Irma

Za pomoci hlasů opozičních občanských demokratů a Starostů pro Liberecký kraj zastupitelé ve čtvrtek 15. srpna odvolali dva radní zvolené za Společně pro Jablonec. Primátor uvedl, že další spolupráci s nimi si neumí představit. Konkrétně Štěpána Matka označil za nevýkonný a nejslabší článek be vedení města. Víc než práci na radnici se podle primátora věnoval stranické práci pro lidovce. Společně pro Jablonec je volební projekt Změny pro Jablonec, lidovců a nezávislých. Návrh na jeho odvolání podal Stanislav Říha (ANO). S tím padla i koalice, jak si její členové sdělili v přímém přenosu radniční kamery.

Je to první případ rozpadu koalice na úrovni statutárních měst od loňských komunálních voleb.

I hlasy ODS a Starostů byl včera z jablonecké městské rady odvolán ještě uvolněný radní pro rozvoj Petr Klápště. Odvolání Klápštěho navrhoval lídr ODS Miloš Vele zároveň se zrušením pozice uvolněného, tedy plně placeného radního, a to s odůvodněním, že za volební období přijde působení jeho a jeho odboru na 14 milionů korun. "Myslím, že ty peníze umíme použít lépe," řekl Vele.

Přestože na jednání několikrát zaznělo, že se ANO dohodlo s ODS a Starosty, Kroupa to popřel. Odmítá i vytvoření nové koalice, byť by mu spojení s oběma stranami zajistilo pohodlnou většinu 18 z 30 hlasů v zastupitelstvu. "Já nechci být členem žádné koalice, já chci, aby se na vedení města jednoznačně podílelo celé zastupitelstvo. Ať si zastupitelstvo zvolí členy rady a vedení města," řekl ČTK primátor. Zástupce Pirátů Jakub Chuchlík ČTK řekl, že se na svou funkci rezignovat nechystá a reprezentant ODS Vele prohlásil, že opozice pouze využila nesvárů v koalici a konala. Že by se předem dohodl s ANO odmítl.

Střet zájmů primátora Kroupy spočívá v tom, že se v pozici jednatele společnosti GREPA Networks domáhá po městu zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá také odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích. Kroupa všechny sporné body z jednání stáhl. Aby svůj nárok podložil, vypnul ale v minulých dnech několikrát městský kamerový systém. Chtěl ukázat, že ho skutečně zajišťuje jeho firma. Sdružení místních samospráv ČR na něj kvůli tomu podalo trestní oznámení.

"Řeším to velmi intenzivně a chtěl bych se toho střetu zájmů do konce roku definitivně zbavit. Hledáme vhodného partnera, respektive máme nabídku několika vhodných partnerů, kteří převezmou společnost GREPA a nabídnou její služby v lepším a širším měřítku, než jsme byli my schopni poskytovat doposud," řekl ČTK po skončení jednání Kroupa.

Během jednání zastupitelů, na dotaz, zda se bude s městem soudit, pokud mu nevyjde vstříc, toto kategoricky odmítl s tím, že chce firmu prodat. Nemůže ale vyloučit, že tak učiní její nový majitel. Proto mu tolik záleží na vypořádání všech závazků a pohledávek, jež se váží k období, kdy primátorem nebyl. Chce firmu prodat bez tohoto břemene.

Na jablonecké radnici, dějí se věci...

Loni na podzim vyhrála volby v Jablonci ODS, která poslední dvě volební období ve městě vládla. Přestože v 30členném zastupitelstvu získala osm mandátů, skončila v opozici. Koalici se tehdy podařilo sestavit druhému ANO, které ve volbách získalo sedm míst v zastupitelstvu. Třetí skončili Piráti, kteří mají pět zastupitelů, čtyři získalo Společně pro Jablonec. V zastupitelstvu jsou také tři zástupci uskupení Starostové pro Liberecký kraj, dva za Novou budoucnost pro Jablonec a jeden z SPD. Sociální demokraté ani komunisté se do zastupitelstva nedostali.

I koalice v některých dalších velkých městech se momentálně potýkají s problémy. V úterý 13. srpna ztratila většinu radniční koalice Fóra Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL v Jihlavě, když ji po bývalém náměstku primátorky Jaromíru Kalinovi (KDU-ČSL) opustil i druhý lidovec Josef Kodet. Koaliční krizi podle lidovců vyvolal spor o právní zastoupení při vymáhání vodohospodářského majetku Jihlavy a pak výroky některých představitelů města vůči straně.

V Praze se objevují neshody mezi Spojenými silami a zejména TOP 09 a Piráty od začátku koalice pravidelně. Spekuluje se kvůli nim o možném ukončení spolupráce ze strany Spojených sil. Kromě plynáren a prázdných bytů se řešily například spory ohledně pokračování privatizace bytů, strany se rozcházely i v otázce obnovy mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

čtk, uba