Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jednadvacet Brazilců s jabloneckými kořeny navštívilo město svých předků

30. 08. 2019 | 8:04

Kořeny předků přilákaly v sobotu 23. srpna do Jablonce
nad Nisou skupinu jednadvaceti Brazilců z města Nova Petrópolis. Na radnici je přivítal primátor Milan Kroupa. Jablonec má s brazilským městem od roku 2007 podepsanou Dohodu o přátelství.

Návštěva z Brazílie II.
Foto: Jana Hajná

Bylo to velmi milé setkání s lidmi, kteří žijí na druhé straně zeměkoule a přesto neváhají přicestovat až k nám do Jablonce, aby viděli místa, odkud pocházejí jejich předci,“ říká primátor Milan Kroupa, který brazilskou výpravu osobně provedl po radnici a seznámil ji s historií budovy. Návštěva s primátorem rovněž vystoupala na radniční věž.

Návštěva z Brazílie

Součástí prohlídky bylo i předání drobného daru, který bude návštěvě město Jablonec nad Nisou ve vzdálené Brazílii připomínat. Setkání zakončil zpěv brazilských písní, společné fotografování a ochutnávka českého piva na Mírovém náměstí, kde se právě konaly Jablonecké slavnosti piva. Kromě radnice si Brazilci prohlédli také Muzeum skla a bižuterie. Z Jablonce pokračovali do Frýdlantu v Čechách.

Město Nova Petrópolis se nachází ve státě Rio Grande do Sul v jižní Brazílii. Ve městě a jeho okolí v současné době žijí přibližně čtyři tisícovky lidí s prokazatelnými kořeny na Jablonecku a Liberecku. Někteří členové brazilské skupiny, která navštívila v sobotu Jablonec, jsou členy krajanského spolku Associacao dos Descendentes de Imigrantes da Boemia, tj. Sdružení potomků přistěhovalců z Čech.

TZ/Jana Hajná