Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jizerská 50 opět píše historii. V Bedřichově první oficiální sprint Ski Classics

31.05.2025 | 18:01

ČEZ Jizerská 50 už řadu let patří mezi čtyři nejvýznamnější zastávky elitního seriálu dálkových běhů na lyžích, tzv. Grand Classics. Díky úsilí pořadatelů a pozitivním ohlasům ze strany sportovců se její role v seriálu od ročníku 2026 ještě posílí. Vedle ikonického závodu na 50 kilometrů v Bedřichově proběhne i sprint premiérově zařazený do nejvyšší kategorie tohoto seriálu, Ski Classics Pro Tour. Půjde o vůbec první sprint svého druhu v historii!

jizerska50 3 25
Foto: Artur Irma

Bedřichovský sprint přinese divákům ještě atraktivnější a prestižnější podívanou, než na jakou jsou zvyklí. Jako vůbec nejkratší závod v historii Ski Classics vnese do Pro Tour zcela novou dynamiku. Závodníci v něm budou sbírat body jak do sprintové klasifikace, tak do celkového hodnocení seriálu – každý metr bude hrát roli. Žádná z hvězd světové tour si nenechá ujít novou šanci na cenné body – o ty se v napínavém finále popere 7 nejlepších mužů a žen. Doposud bylo možné sbírat body do sprinterské soutěže pouze v rámci sprintového segmentu na Jizerce, tzv. prémie ČEZ. Ta v nedělním klání zůstává a nadále nabídne atraktivní prize money – nově však už bez bodů do oficiální klasifikace Ski Classics.

„Zařazení sprintu do kalendáře Pro Tour je pro Ski Classics vítaným krokem vpřed. Umožňuje vyniknout jiné sadě dovedností a přináší do seriálu novou energii a intenzitu. Organizátoři Jizerské 50 pořádají páteční sprint už několik let a my jsme ho pečlivě sledovali – nadšení sportovců i fanoušků je nepřehlédnutelné. Těšíme se, jak se s tímto formátem závodníci popasují a jak ovlivní celkové pořadí. Rychlost na krátké trase se možná stane novou klíčovou dovedností na cestě k titulu nejlepšího laufaře,“ říká ředitel Ski Classics Oskar Svärd.

Zařazení pátečního sprintu mezi oficiální závody Ski Classics je výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi organizátory ČEZ Jizerské 50 a vedením série Ski Classics. Právě to dlouhodobě sleduje vývoj českého závodu, oceňuje jeho vysokou organizační úroveň i to, jak se neustále posouvá vpřed. Z novinky má radost i Marek Tesař z organizačního týmu Jizerské 50.

„To, že se Jizerská 50 dostává na mapu Ski Classics – nyní i se sprintem – je vyústění naší dlouholeté snahy zvýraznit stopu našeho závodu ve světě. Máme z toho velkou radost. Je to ocenění skvělé práce celého organizačního týmu a zároveň potvrzení kvality organizace, světových parametrů závodu a především důvěry ze strany Ski Classics.

Věříme, že tento krok ještě více zatraktivní nejen tento nejprestižnější seriál běžeckého lyžování na světě a závod samotný, ale že zviditelní i celý region Jizerských hor a přitáhne k němu nové návštěvníky, diváky, závodníky i pozornost světových médií,“ doplňuje Tesař s tím, že Jizerská 50 chce i nadále udávat směr ve světě dálkového lyžování.

Po letošním druhém místě v anketě Ski Classics “Event of the Year” (závod roku) ČEZ Jizerská 50 potvrzuje své nezastupitelné místo v jednom z nejprestižnějších světových seriálů dálkového lyžování a hrdě zůstává nejznámější českou zimní sportovní akcí na mezinárodní scéně. Nejbližší ročník se uskuteční kvůli olympiádě v netradičním termínu 29. ledna – 1. února 2026.

PROTEXT