Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kauza Klondajk: Harrachov vyzval stát ke zbourání dvou domů s nájemníky, i když to vůbec nechce

24. 04. 2023 | 12:24

Radnice v krkonošském Harrachově vyzvala ministerstvo financí (MF), aby zbouralo dva domy s nájemníky, které v tomto městě patří státu. Mluvčí ministerstva Filip Běhal ČTK sdělil, že takový asociální krok odmítají. Starosta města Tomáš Vašíček (SNK - Změna pro Harrachov) ČTK řekl, že ani oni nechtějí domy zbourat.

harrachov dumharrachov1
archivní foto Artur Irma

Zdánlivě nelogický krok vysvětluje tak, že požadavky města chtějí MF přimět k tomu, aby převedlo byty za symbolickou cenu na nájemníky.

"Cílem je, aby to dopadlo dobře pro lidi. To znamená, aby se stali vlastníky těch nemovitostí a mohli je začít dávat dohromady," řekl ČTK Vašíček.

Ve sporu jde o dva bytové domy se 14 byty v místní části zvané Klondajk, které byly postavené zhruba před 30 lety pro místní skláře. Státu oba domy předloni přiřknul soud po několikaletém sporu s městem, jenž souvisel s vypořádáním závazků po privatizaci státního podniku Crystalex z 90. let minulého století. Ani toto rozhodnutí ale spor neukončilo. Shodu zatím nenašlo MF ani s nájemníky, kteří odmítají přistoupit na požadované výrazně vyšší nájemné a dál ho platí v původní výši jako předtím městu. V bytech žijí většinou senioři, invalidní důchodci či samoživitelky a už dříve někteří z nich novinářům řekli, že by trojnásobně až pětinásobně vyšší nájemné nebyli schopní platit.

Pozemky pod oběma domy zůstaly městu a radnice nyní tvrdí, že MF nemá takzvaný právní titul k užívání domů. "Právní titul byl v původní hospodářské smlouvě do doby kolaudace domů. Ty domy nyní stojí bez právního titulu," uvedla mluvčí radnice Hana Veselá.

Radnice proto ministerstvo dopisem vyzvala, aby oba domy zbouralo. To se k tomu nechystá. "MF se s obsahem dopisu neztotožňuje, bourání domů vylučujeme a odmítáme asociální krok navrhovaný městem Harrachov, který by připravil desítky jeho obyvatel o střechu nad hlavou. Připomínáme, že o vlastnickém právu ministerstva financí soud v listopadu 2021 pravomocně rozhodl z toho důvodu, že samo město Harrachov v minulosti nezaplatilo úvěr, který se vázal k výstavbě domů. Tento úvěr muselo zaplatit MF, soud tedy logicky dospěl k závěru, že právě MF je vlastníkem obou bytových domů," uvedl Běhal ve vyjádření pro ČTK.

Pokud stát domy nezbourá, obrátí se město podle Vašíčka na soud. "Podáme žalobu jednak na zbourání domů, tak na zaplacení bezdůvodného obohacení," uvedl starosta. Podle něj jde o náklady města spojené s výstavbou domů, což je podle něj částka přesahující 15 milionů korun. Také ministerstvo se ale domnívá, že mu má město platit za bezdůvodné obohacení. Radnice uvádí, že požadavek státu je deset milionů. "Město Harrachov je nyní ochotné předat MF reálně vybrané nájemné, které se pohybuje kolem dvou milionů," uvedla Veselá.

Radnice zároveň tvrdí, že jde o byty, které nebyly nikdy uvedeny na komerční trh a není možné požadovat komerční nájemné. Ministerstvo má jiný názor. "MF po celou dobu k záležitosti přistupuje konstruktivně, když řeší problém způsobený pochybením města. Přitom máme povinnost řídit se přísnou právní úpravou pro hospodaření se státním majetkem. Tato neumožňuje pronájem majetku státu za cenu nižší než tržní," dodal Běhal.

Ministerstvo sice v minulosti deklarovalo, že nikomu z nájemníků nehrozí vystěhování, neuhrazené nájemné ale eviduje a jako pohledávku ho bude prodávat společně s oběma bytovými domy. Nadále domy vlastnit nechce. Prodej obou domů nyní připravuje. Stát už dříve nájemníkům nabídnul domy i k odkupu, což nepřijali. Podle nich celková cena přesahovala 100 milionů, což vzhledem ke špatnému stavu obou domů považovali za přemrštěnou částku. Se státem jednalo i město, které bylo ochotno zaplatit za oba domy 18,8 milionu.

čtk