Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kittelův dům opět přichystal rozsvěcování okének. K snědku bude Devítipodlahová bába

25. 11. 2022 | 10:10

Kittelův dům v Krásné na Jablonecku opět přichystal rozsvěcování okének s adventní výstavou a vánoční tématikou. Slavnostní rozsvícení Okének se uskuteční dne 26. 11. 2022 v 17:00 hodin. Při akci bude v Kittelově domě připraveno tradiční stylové občerstvení se svařeným vínem a medovinou. Od tohoto večera se pak každý večer rozsvítí jednotlivá okénka.

kittladventdevitipodlahovababa
To je ona - Devítipodlahová bába. Dole ve fotogalerii Kittelův dům v zimním hávu, hudební soubor Musica Rustica a ukázky svátečních stolů. Foto: Jan Sedlák

Uvidíte v nich výstavu vánočních ozdob, betlémy z různých materiálů i vánoční stromeček. Nahlédnout do výstavních okének Kittelova domu můžete denně bez omezení, od soumraku do půlnoci až do Hromnic. Nenechte si ujít netradiční zimní výstavu v Kittelově domě.

Advent na Kittelovsku - program:

6-10. 12. 2022 bude vždy od 15:00 do 19:00 otevřena dobročinná kavárna v Kittelově domě.
Út. 6. 12. 16:00 Čtení pověstí o doktoru Kittelovi
St. 7. 12. 16:00 Zázraky ze lnu a tvarohu. Jednoduchá a přesto originální a velmi chutná léčivá směs – význam, příprava, užití, ochutnávka od 16:00 v rámci dobročinné kavárny
Čt. 8. 12. 16:00 Čtení pověstí o doktoru Kittelovi
Pá 9.12. Devítipodlahová bába - kulinářský zážitek i zážitek pospolitosti. Povídání, ukázka, ochutnávka
So- 10.12. Celodenní akce Advent na Kittelovsku
8:00  Roráty - Rorate coeli desuper – Kostel sv. Josefa

Tradiční adventní hudba se zpěvy, mající svůj původ v době Karla IV, vrcholný rozvoj v 16. století. Světově ojedinělá forma Jitřní votivní mše k Panně Marii. Žádný jiný národ nemá tak bohatě rozvinutou rorátní tradici. Dnes znovu objevovaný hudební i duchovní zážitek v zrestaurovaném horském kostelíku Sv. Josefa na Krásné. Časně ráno pořádané rorátní mše svaté doprovázené nádhernými liturgickými zpěvy se u nás dříve konaly denně v průběhu celého adventu téměř ve všech kostelích. My se můžeme o sobotním jitru také přidat, melodie jsou jednoduché, tak jak bylo v době vzniku obvyklé. Hudební doprovod pražský varhaník Jan Sedlák.

11:00 – ZUŠ Liberec - vystoupení -  kostel sv. Josefa
12:00 Devítipodlahová bába a další tradiční štědrovečerní jídla a zvyky – Kittelův dům
13:00  Musica Rustika v kostele sv. Josefa adventní písně
14:00 Musica Rustica – folklórní soubor - zpívající kavárna Kittelův dům

Hudební soubor  Musica Rustica ve své současné podobě hraje a zpívá od roku 1991. Soubor vychází z lidového umění, nikoliv však ve zcela autentické podobě, ale snaží se o vlastní interpretaci. Volně zpracovává lidovou poezii a hudební motivy zaznamenané ve sbírkách lidového umění a v archivních pramenech. V současné podobě se se skupinou můžeme potkávat od roku 1991.  Soubor má na repertoáru české písně z 16. - 19. století jak z duchovní tématikou, tak tradiční písně, které jsou zejména o lásce, vojně, ale i písně a říkadla vážící se k výročním zvykům. Pro kapelu je typický originální a netradiční přístup k lidovému umění i způsob jeho interpretace Skupina hostovala v mnoha zemích Evropy, mimo jiné absolvovala turné po Španělsku a Bulharsku. U nás vystoupila s Bambini di Praga či s Hradišťanem.

15:00 Vánoční divadlo z Turnova 15:00 Divadlo - Vánoční hra aneb O tom slavném narození (Tomáš Vůjtek) - pod Kittelovým domem
15:00 – Amici, gaudete! a ZUŠ Jablonec - kostel sv. Josefa
Mirek Kemel Trio
16:30 Mirek Kemel Trio. Mirkova písničkářská tvorba je na rozdíl od jeho kreslířského projevu vážná a výrazně poetická. Má skvěle odpozorované drobné životní situace, které dokáže rozvést bezmála ve fresku existenciálního významu. Na Krásné jako trio – akordeon, kytara
Mirek Kemel – zpěv, ukulele, akustická kytara.
Vlastimil Konopiský - akustická a elektrická kytara, zpěv
Tomáš Görtler – akordeon, zpěv

Kolem Kittelova domu i v domě samém budou i adventní řemeslné dílny a adventní prodej rukodělných výrobků. Vedle sklářů se představí i např. tkaní, drátování či lití vosku i ohnivá řemesla.
Po celý den bude otevřena i fara s nabídkou nápaditého občerstvení paní Pavly s posezením u plápolajících kamen.

Otevřena bude i Příležitostná dobročinní kavárna v Kittelově domě se svařákem a medovinou.

TZ/Jan Sedlák, www.kittelovomuzeum.cz