Krkonošské středisko Harrachov nabízí slevové karty i jednodenním návštěvníkům

26. 05. 2021 | 5:50

Krkonošské středisko Harrachov na Jablonecku nabízí se zahájením letní turistické sezony slevové karty nejen ubytovaným hostům, ale také jednodenním návštěvníkům. Podmínkou získání zelené Harrachov Card je odstavení vozu na centrálním parkovišti, kde celodenní parkování přijde na 200 korun. Radnice se tak snaží soustředit jednodenní návštěvníky na jednom místě, za to jim ale nabízí řadu výhod, řekl dnes novinářům místostarosta Tomáš Vašíček (SNK - Změna pro Harrachov).

harrachov
Ilustrační foto

Projekt připravilo krkonošské středisko už loni, vše ale zkomplikoval koronavirus. Původně byly slevy určeny jen hostům ubytovaným ve středisku, s pandemií a uzavřením hotelů a penzionů ale ve městě výrazně přibylo jednodenních návštěvníků. Parkovali po celém městě i na hranici Krkonošského národního parku. "Chtěli jsme tyto hosty stáhnout na centrální parkoviště," doplnil Vašíček. Parkoviště je výchozím místem k Mumlavským vodopádům, do národního parku i do města. Zelená karta nabízí podle místostarosty návštěvníkům slevy napříč městem od Muzea skla na jedné straně až po Hornické muzeum na straně opačné.

Harrachov patří k největším krkonošským střediskům v Libereckém kraji. Město má 1400 stálých obyvatel a podle údajů z Českého statistického úřadu 86 registrovaných ubytovacích zařízení se zhruba 4350 lůžky. Ubytovací kapacity jsou ale ve skutečnosti výrazně vyšší, ve městě jsou totiž desítky apartmánových bytů a některé z nich vlastníci také pronajímají. Od ledna město zvýšilo poplatek za ubytování z 19 na 30 korun na den. Jakousi kompenzací za zaplacené poplatky z pobytu jsou pro ubytované hosty slevové modré karty, které dostávají zdarma. Nabízejí slevy zejména ve Sportovním areálu Harrachov.

Z poplatků z ubytování získávalo město podle Vašíčka v minulých letech kolem šesti milionů korun, po zvýšení poplatku by se měly příjmy z ubytování zvýšit na osm až devět milionů korun. Z každého poplatku z ubytování jde podle Vašíčka 21 korun přímo do městské kasy a budou použity na svícení, úklid a zimní údržbu. "Zbylých devět korun rozdělíme na dvě části. Čtyři koruny budou sloužit na podporu kultury, akcí pro důchodce nebo nadějné sportovce. Těch pět korun bude směřovat přímo do Sdružení cestovního ruchu," dodal Vašíček. Vzhledem ke koronavirové pandemii ale počítá letos město s příjmy z ubytování jen kolem 1,3 milionu korun. Za první čtvrtletí šlo do městské kasy zhruba 140.000 korun.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace