Kvůli sněhu byla 4,5 hodiny pro nákladní dopravu zavřená cesta na Harrachov. Stopku vystaví každé sněžení

05. 01. 2022 | 16:48

Zhruba 4,5 hodiny byla dnes pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Silničáři ji preventivně uzavřeli od 8:30 do 13:00 na základě předpovědi meteorologů. Sněžení bylo nakonec slabší, než se čekalo, už před 13:00 tak byla silnice jen holá a mokrá, řekl ČTK Eduard Bark ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.

zima19irmaSypač
ilustrační foto

Osmnáctikilometrový úsek silnice z Tanvaldu na Harrachov se v posledních letech pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice stačí jediný uvízlý kamion. Na uzavření tahu do Polska přes Krkonoše upozorňuje nové proměnné dopravní značení, do jehož vybudování investovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přes deset milionů korun. Na značky motoristé narazí už v Příšovicích, Jablonci nad Nisou nebo Vratislavicích. V případě uzavření cesty na Harrachov slouží řidičům kamionů pro cestu do Polska alternativní trasa přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou na Liberecku po silnici I/35.

Na silničáře se dnes snesla vlna kritiky, podle mnohých bylo uzavření silnice zbytečné. Frekventovaná trasa ale vede chráněnou oblastí a silničáři tam nemohou solit, jak by chtěli. "Máme limity, za které nemůžeme jít," řekl Bark. Při teplotách kolem nuly a za mokrého sněhu, jako tomu bylo dnes ráno, je tak úsek horské silnice neproblematičtější - pod koly kamionů se tam pak mokrý sníh mění v klouzačku a kamiony většinou nedokážou vyjet stoupání z Desné na Kořenov nebo dál na Harrachov.

V Libereckém kraji se dnes ochladilo, déšť se sněhem postupně přešel ve sněhové přeháňky, které se objevily i v nižších polohách. Odpoledne se ale zatažená obloha protrhala, většinou je oblačno a nesněží. Teploty se pohybují kolem bodu mrazu, maximálně do dvou stupňů. Hlavní tahy jsou holé a po chemickém ošetření vlhké, pozor by si měli dát řidiči na horských silnicích nižších tříd, kde může ležet vrstva nového sněhu.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace