Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lidové písně a tance obsadily Jablonec. V Domě Scheybalových s nimi ladí výstava Senzační zprávy

12. 06. 2024 | 15:15

Od 12. do 15. června se v Jablonci nad Nisou uskuteční již 10. ročník Mezinárodního folklorního festivalu. Ten ve středu 12. června v Domě Scheybalových symbolicky zahájila vernisáž výstavy Senzační zprávy, jak se zpívaly a hrály.

 

ScheybalovýchDůmNOvý
Dům Scheybalových, archivní foto

Výstava, která bude k vidění do 2. listopadu, nabízí jedinečnou ukázku lidové tvorby v kramářské písni čerpající ze sbírky manželů Scheybalových. Kultura Jablonec, p. o., ji pro Dům Jany a Josefa V. Scheybalových připravila ve spolupráci s Muzeem Českého ráje v Turnově.  

Vlastní program Mezinárodního folklorního festivalu však začne o den později, ve čtvrtek 13. června v 19 hodin na letní scéně Eurocentra, kdy zahraje Hrubá hudba - hudební projekt kapel Lesní zvěř a Horňácká muzika Petra Mičky, který propojuje tradiční horňácké písně s vážnou a moderní hudbou (pop, hip-hop, elektronika).

V pátek 14. a v sobotu 15. června se od 10 do 20 hodin představí široká paleta místních i regionálních folklorních souborů a speciálních hostů. Součástí akce jsou regionální řemeslné a farmářské trhy (10–18 hodin).

„Folklorní festival je součástí Jabloneckých tónů a doplní pestrobarevnou škálu kulturních programů, které od května do září zaplní především centrum města,“ informuje Jana Hamplová, náměstkyně jabloneckého primátora pro oblast humanitní. Originální nabídka od výrobců z Libereckého kraje se na festivalu objeví v pátek a sobotu díky spolupráci s projektem Liberecký kraj sobě. Před Eurocentrem se vystřídají zástupci různých řemesel, návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na originální textilní doplňky i oblečení z krkonošské modrotiskové dílny Evy Leštinové, sklo z novoborské sklárny Petra Novotného i včelí produkty značky Elmek Petra Bartoše z Českého ráje.

„Dům dětí a mládeže Vikýř připravuje na pátek a sobotu řemeslný den, ve kterém si nejen děti vyzkouší různorodá řemesla, jako je točení keramiky na hrnčířském kruhu, zpracování ovčí vlny, výrobu ručního papíru, pletení košíků z pedigu a práci včelaře,“ uvádí ředitelka DDM Vikýř Jablonec nad Nisou Martina Šípková.

„Festival je událostí pro celou rodinu, která slibuje pestrou přehlídku tradiční hudby, tance, řemesel, zábavy, dobrého jídla a pití. Realizujeme jej v rámci projektu Mezinárodní folklorní festival Jablonec nad Nisou za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou a Libereckého kraje. Vstup je zdarma a za nepříznivého počasí se akce uskuteční ve velkém sále Eurocentra,“ uzavírá za hlavního pořadatele Jakub Gerš, ředitel Kultury Jablonec, p. o. Aktuální program najdete na webu společnosti Kultura Jablonec https://www.kulturajablonec.cz/akce/mezinarodni-folklorni-festival/

JN/Jana Fričová