Miloš Vele povede kandidátku ODS do voleb v Jablonci stejně jako před čtyřmi lety

15. 07. 2022 | 14:01

Kandidátku Občanské demokratické strany v Jablonci nad Nisou povede do podzimních komunálních voleb stejně jako před čtyřmi lety Miloš Vele. I když v roce 2018 strana ve volbách zvítězila, Vele se primátorem nestal, protože bezprostředně po volbách vznikla ve druhém největším městě v Libereckém kraji koalice pod vedením druhého hnutí ANO. Do čela kandidátky ODS se po čtyřech letech vrací bývalý primátor a poslanec Petr Beitl, v roce 2018 byl na kandidátce na posledním místě a do zastupitelstva se nedostal, teď je čtyřkou.

"Čekají nás roky, které budou z hlediska ekonomiky velmi náročné. Velkou otázkou jsou ceny energií a energetická soběstačnost. Máme předběžné kalkulace, že nás (město) energie budou stát příští rok minimálně o 150 až 200 milionů víc. Aktuálně za ně město platí zhruba 75 milionů, já ale pamatuji doby, kdy jsme platili polovinu," řekl ČTK Vele, který byl v minulosti místostarostou, později náměstkem primátora pro ekonomiku. Město se bude podle něj muset zaměřit na úspory a využití alternativních zdrojů energií a také bude muset velmi obezřetně hospodařit.

ODS od roku 1994 volby v Jablonci vždy vyhrávala, nejvíc mandátů získala v roce 2002, kde měla 12 zastupitelů ze 30. Ne vždy se jí ale podařilo sestavit vládnoucí koalici. Příkladem může být rok 2018, kdy občanští demokraté vyhráli a získali osm mandátů, druhé skončilo ANO se sedmi zastupiteli, Piráti získali pět mandátů a čtyři koalice Společně pro Jablonec. Tři místa obsadili Starostové pro Liberecký kraj, dva Nová budoucnost pro Jablonec a jednoho zastupitele má SPD.

Na koalici se před čtyřmi lety dohodlo druhé ANO s Piráty, uskupením Společně pro Jablonec a připojil se i jeden ze dvou zastupitelů za Novou budoucnost pro Jablonec Michael Vraný. Primátorem byl Milan Kroupa (ANO). Koalice ale vydržela sotva deset měsíců. V září 2019 zastupitelstvo Kroupu odvolalo a do čela města zvolilo Jiřího Čeřovského z ODS. Město od té doby vede koalice ODS a ANO, zastupitelé Pirátů a Společně pro Jablonec skončili v opozici.

Čeřovský už znovu na primátora nekandiduje, na kandidátce vůbec není. "Já už nikdy nikam kandidovat nebudu, myslím si, že po 32 letech v zastupitelstvu a 15 letech na radnici už to bohatě stačilo. Měli by nastoupit jiní, mladší, pružnější, rychlejší. S politikou končím, mám zcela jiné plány," řekl již dříve ČTK Čeřovský. Letošní volby chtějí občanští demokraté v Jablonci stejně jako v minulosti vyhrát. Podle Veleho jsou připraveni se po volbách dohodnout na spolupráci s každým, nikoho nevylučují.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace