Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Mincovna pustila do prodeje prvních 30 000 sad dvacetikorun s portréty tvůrců státu a měny

30. 07. 2019 | 10:10

Několikahodinové fronty zájemců o výměnu oběžných dvacetikorun s portréty státníků a finančníků před bankou tak, jako tomu bylo na podzim loňského a na jaře letošního roku, se už konat nebudou.

ČMnávrat TGM do vlasti2
archivní foto

Ucelené sady šesti oběžných dvacetikorun nesoucích portréty T. G. Masaryka, E. Beneše, M. R. Štefánika, A. Rašína, K. Engliše a V. Pospíšila emitovala Česká národní banka 24. července. Prostřednictvím jablonecké České mincovny se dostane na ty, kteří si ji stihli u ní a dalších partnerů banky včas zarezervovat.

Do prodeje jde prvních 30 000 sad dvacetikorun s portréty tvůrců státu a měny. „Nové objednávky už ale nepřijímáme a přijímat ani nebudeme,“ upozorňuje nové zájemce Lenka Klimentová z České mincovny.  Sady není ani možné zakoupit na pracovištích ČNB.

„Objednávky a rezervace na sady oběžných mincí 20 Kč v kvalitě standart, budeme vyřizovat postupně v pořadí, ve kterém vznikly,“ zdůrazňuje Klimentová s tím, že Česká národní banka nyní dodala 60 % z celkového množství a zbývající kusy budou dodány na podzim 2019. Pokud tedy máte sadu již rezervovanou, určitě o ni nepřijdete. I když se na vás nedostane nyní v létě, v druhé etapě určitě. „Vyčkejte až vám bude e-mailem zaslána výzva k potvrzení rezervace nebo informace o přijaté objednávce. Výzvy budeme posílat postupně dle dodávek sad z centrální banky,“ doplňuje ještě za obchodní oddělení České mincovny Klimentová.

Mince obsažené v sadách jsou v běžné kvalitě dvacetikorun určených pro oběh.  „Nejde tedy o mince ze zvláštní respektive šetrnější ražby jako v případě obvyklých sad oběžných mincí 1-50 Kč, mince mohou proto vykazovat drobná povrchová poškození z běžných střížků a z automatické ražby,“ vysvětluje Česká národní banka na svých webových stránkách.

Celkem bude vydáno 50 000 sad mincí v běžné kvalitě. Vzhledem k tak vysokému celkovému objednanému počtu sad musela být výroba rozdělena do dvou etap. V současné době je prostřednictvím smluvních prodejců k dispozici 30 000 z celkového množství a dalších 20 000 bude dodáno v podzimních měsících 2019.

TZ