Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Muzeum v Jablonci chystá výstavu sklářské výtvarnice a architekty Dany Zámečníkové

10. 02. 2022 | 19:03

Muzeum v Jablonci nad Nisou připravuje výstavu skleněných prostorových objektů výtvarnice a architekty Dany Zámečníkové. V atypické přístavbě muzea, jež má tvar skleněného krystalu, budou její díla na výstavě nazvané Země v oblacích od tohoto pátku do 29. května.

muzeum Země v oblacích - výstava Dany Zámečníkové - foto Aleš Kosina (14)
Země v oblacích, výstava Dany Zámečníkové, foto: Aleš Kosina

Právě pro atypický prostor přístavby Zámečníková své objekty upravovala. "Má některá díla, která nemají definovanou podobu a dokáže s nimi pracovat. A tady jsme využili právě toho, jaký prostor máme, v jakých světelných podmínkách budou díla představována, a podle toho ta instalace byla zařízena," uvedl pro ČTK kurátor muzea Petr Nový.

Zámečníková se v mezinárodním kontextu prosadila už v 80. letech minulého století a její díla jsou součástí sbírek muzeí a galerií v Evropě, Severní Americe, Asii i Austrálii. "Velmi se odlišuje od té řekněme klasické české vlny moderního skla," řekl Nový. Ve svých dílech podle něj kombinuje to, že je vystudovaná architekta, ale zároveň i sklářská výtvarnice. "To znamená, vytváří takové iluzorní prostory, vypráví příběhy. Proto je to Země v oblacích, protože ten příběh je pochopitelný, ale ztvárněný tak lehkou rukou a s takovou nadsázkou a tak imaginativně, že si myslím, že návštěvník může nacházet různé interpretace toho, co vidí," uvedl kurátor.

V přístavbě je například objekt představující setkání Afrodity a modrého muže. "Někdo v tom může vidět Asyřana nebo Egypťana," řekl Nový. Dalšími díly jsou staré rodinné fotografie upravené malířským způsobem a technologií tisku na ploché sklo, nepřehlédnutelná je interpretace černé madony nebo skupina skleněných desek s texty ze smaragdové knihy Herma Trismegista.

Výstava nemá klasickou vernisáž, komentovaná prohlídka s autorkou nazvaná meet & greet bude 24. března. "Budeme procházet kolem jednotlivých děl a budeme si povídat tak dlouho, jak to bude návštěvníky zajímat," dodal Nový.

čtk