Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Myšpulín z Třeskoprsk při příležitosti padesátin Čtyřlístku zazářil ve zlatě i stříbře

26. 09. 2019 | 16:25

Kdo by neznal Čtyřlístek - čtveřici nerozlučných kamarádů z Třeskoprsk u rybníka Blaťáku pod hradem Bezzubem. Komiksové postavičky Jaroslava Němečka v příbězích Ljuby Štíplové a dalších autorů baví malé i velké čtenáře rovných 50 let. U příležitosti kulatého výročí Čtyřlístku vychází čtveřice mincí České mincovny a na první se objevuje Myšpulín. Ve zlatě i ve stříbře.

Protextctyrlistek2tit
Foto: PROTEX

První exempláře ve čtvrtek odpoledne slavnostně vyrazil v České mincovně sám autor postaviček, který přijel v doprovodu své manželky Lucie a syna Víta Němečka. "Jsem s výsledkem nesmírně spokojen. Slibuji, že napíšu příběh pro Čtyřlístek, kde bude hrát Česká mincovna hlavní roli,“ potvrdil Jaroslav Němeček s tím, že i Myšpulín, který přijel s nimi, říkal, že tak hezký svůj portrét ještě neviděl. „Příště prý by ta zlatá měla být o průměru deset centimetrů,“ dodal v humoru autor komiksu, který slaví padesát let od svého vzniku.

Po poštovních známkách se postavičky ze Čtyřlístku nyní dostávají i na mince. "Mne to vždy trošku dojímá. Je to totiž něco, co po nás zůstane. To je úžasné. Je skvělé, že lidi tak moc mají rádi Čtyřlístek, už několikátou generaci,“ poznamenala Lucie Němečková. Za autorem a podívat se na ražbu přijely děti ze Základní školy v Rychnově a odvezly si časopisy a kartičky s věnováním a originálním podpisem. Nechybělo ani společné fotografování se všemi protagonisty ražby. Na tuto velmi výjimečnou ražbu přijely do České mincovny i dvě postavičky, Myšpulín s Fifinkou .

"Kdyby se všechny příběhy ze Čtyřlístku narovnaly na zem vedle sebe, byla by to plocha větší než fotbalové hřiště. Časopisy vycházejí nepravidelně šestnáctkrát do roka s tím, že dvakrát jde o dvoučíslo. Ten, co jsme dětem přivezli, je 676. V pořadí,“ dodal Vít Němeček, který se stará o vydavatelství.

Foto: PROTEX

Reliéf pamětní mince vytvořila na základě původních komiksových ilustrací medailérka Mária Filová, DiS. Reverzní strana předkládá Myšpulína nesoucího obří zkumavku - soudě podle jisker, které z ní vyletují, půjde o jeden z jeho třaskavějších vynálezů. Kompozici reverzu dotváří ještě Myšpulínův úhledný podpis. Averzní strana pak předkládá nezbytné atributy ostrova Niue - jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu mince 5 DOLLARS (NZD) u zlaté mince a rok emise 2019 -, jehož zahraniční licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince. Ve stříbrné verzi pak má nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD).

"Nedílnou součástí Myšpulínovy mince je veselé sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní kolekci čtyř komiksových mincí s Myšpulínem, Pinďou, Fifinkou a Bobíkem,“ dodala za Českou mincovnu Lenka Klimentová s tím, že zlatých mincí razí v Jablonci nad Nisou 300 kusů a stříbrných 600 kusů.

PROTEX