Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na Jablonecku bude do Senátu za Spolu kandidovat ředitel nemocnice Vít Němeček

26. 06. 2024 | 14:23

Za koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) bude do Senátu na Jablonecku kandidovat ředitel Nemocnice Jablonec nad Nisou, chirurg Vít Němeček z ODS. Podpisem koaliční smlouvy dnes v Praze jeho kandidaturu schválili členové nejvyššího vedení koaličních stran, informoval ČTK regionální manažer ODS Vladimír Kordač. Před šesti lety za občanské demokraty kandidoval senátor Jaroslav Zeman, svůj mandát tehdy obhájil, podruhé o to ale usilovat nebude.

Vit Nemecek
Vít Němeček

"Němeček je silnou osobností s bohatými politickými i profesními zkušenostmi, je racionální a konstruktivní člověk s hlubokým smyslem pro pravicovou politiku. Na jeho nominaci jsme se v ODS shodli jednomyslně a velmi mě těší, že plnou podporu získal i u našich partnerů," řekl k Němečkově kandidatuře poslanec za ODS a předseda regionální rady Libereckého kraje Petr Beitl.

"Projekt Spolu se propisuje do všech voleb, a proto je dobře, že jsme v senátním obvodě Jablonec nad Nisou dokázali najít shodu na jednom silném jméně. Pan doktor Němeček má plnou podporu TOP 09 a věříme, že ve volbě uspěje a obvod Jablonec a Semily získá kvalitního senátora se silnými vazbami na náš region," doplnil předseda krajské organizace TOP 09 Zdeněk Chmelík. Za nejlepšího kandidáta považuje Němečka také krajský předseda KDU-ČSL Štěpán Matek.

Dvaašedesátiletý Němeček se chce v případě zvolení věnovat i v Senátu zdravotnictví, které je podle něj v České republice na vysoké úrovni, ale potřebuje uzdravit. "Jako senátor budu usilovat o změny ve vzdělávání a kompetencích zdravotníků, což dle mého názoru pomůže řešit nedostatek některých specialistů," řekl Němeček.

Za důležité nejen pro region považuje Němeček narovnání plateb zdravotních pojišťoven nemocnicím střední velikosti, jako je ta v Jablonci, Semilech nebo Jilemnici. "Je to zásadní pro jejich běžný provoz, platy lékařů, sester a ostatních zaměstnanců, ale i pro jejich další rozvoj a konkurenceschopnost. Klíčovou otázkou k efektivní práci zdravotníků a fungování celého systému je digitalizace," dodal.

Před šesti lety se o post senátora v obvodu Jablonec nad Nisou ucházelo sedm kandidátů. Post senátora obhajoval majitel společnosti Detoa Jaroslav Zeman, který kandidoval za ODS a s podporou Starostů pro Liberecký kraj (SLK). Do druhého kola postoupila v roce 2018 se Zemanem právnička Michaela Tejmlová (Senátor 21). Zeman post obhájil se ziskem 56,42 procenta hlasů.

První kolo voleb do třetiny Senátu se uskuteční 20. a 21. září souběžně s volbami do krajských zastupitelstev. V Libereckém kraji zatím svého kandidáta představili Starostové pro Liberecký kraj, za které kandiduje dlouholetá starostka Semil Lena Mlejnková.

čtk