Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na Jabloneckých tónech vystoupí i Jaroslav Hutka,  festival zahájí Prague Cello Quartet

21. 05. 2019 | 18:08

Už za týden začíná hudební festival Jablonecké tóny.
Na programu má celkem 41 koncertů na různých místech v Jablonci nad Nisou. V rámci festivalu vystoupí český folkový hudebník, skladatel a písničkář Jaroslav Hutka, jablonecká rodačka Marta Kloučková nebo americká bluegrassová skupina Rapidgrass.

kytaraNew
ilustrační foto

Hudební festival Jablonecké tóny se koná od 28. května do 13. září 2019 a volně navazuje na projekty Město plné tónů a Rok české hudby. Cílem festivalu je oživit ulice Jablonce nad Nisou hudbou různých žánrů. Koncerty se konají převážně na Mírovém náměstí a letní scéně Eurocentra. Za hudebním zážitkem je možné zajít i do jabloneckých kostelů, na molo jablonecké přehrady nebo například na náměstí Dr. Farského. U většiny z 41 akcí je vstup zdarma, zpoplatněny jsou pouze koncerty Holky Elky (30. 5., Klub Na Rampě) a Phoenix Musicae (31. 5., kostel sv. Anny).

„O Jablonci se říká, že je městem skla a bižuterie nebo třeba sportu. Přes léto bude díky festivalu Jablonecké tóny také městem hudby. Hudba k létu patří a patří k němu i pohoda, odpočinek
a setkávání s přáteli. To všechno můžete na festivalu Jablonecké tóny zažít, stačí si vybrat, kdy a kam vyrazíte,“ říká náměstek pro oblast humanitní David Mánek.

 Festival zahájí Prague Cello Quartet 28. května 2019 od 19.00 na letní scéně Eurocentra. Signatář Charty 77 Jaroslav Hutka vystoupí na Mírovém náměstí symbolicky 21. srpna, v den vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa.

 Do Jablonce míří také řada zahraničních kapel. Kromě zmíněných Rapidgrass (28. 7., letní scéna Eurocentra) na festivalu například zahrají Iona Fyfe & Aidan Moodie ze Skotska (22. 8. letní scéna Eurocentra) nebo německý Munich String Band (1. 9. letní scéna Eurocentra), který pochází
z partnerského města Jablonce Kaufbeuren.

 Festival je rovněž příležitostí k představení interpretů z Jablonce a okolí. Přehlídkou místních talentů budou vystoupení souborů Základní umělecké školy Jablonec nad Nisou, které se konají v červnu.
Ze známějších jabloneckých jmen na festivalu zahrají kapela Nautica (24. 7., Mírové náměstí) nebo Marta Kloučková (4. 8., letní scéna Eurocentra).

 Na své si přijdou také milovníci vážné a duchovní hudby, kterým patří program především v jabloneckých kostelech. Vážná hudba zazní i na závěrečném koncertu festivalu v podání souboru Musica Florea a jabloneckého dětského sboru Iuventus, Gaude!, který se uskuteční 13. září na mole jablonecké přehrady.

 JN/Jana Hajná