Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na stavebně historický průzkum jabloneckých lázní přispěl Liberecký kraj 

01. 11. 2019 | 17:18

Město Jablonec nad Nisou má zpracovaný stavebně historický průzkum bývalých městských lázní, které jsou nemovitou kulturní památkou a na které koncem letošního března získal Jablonec z Dotačního fondu Libereckého kraje částku 37 250 Kč. Celkové náklady na projekt činily 74 500 Kč.

JNlaznejablonec4
archivní foto: Artur Irma

„Žádost o dotaci na průzkum byla na Liberecký kraj předložená koncem ledna roku 2019, a to v rámci výzvy pro oblast podpory č. 7: Kultura, památková péče a cestovní ruch, program č. 7.3 – Stavebně historický průzkum,“ konstatuje vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová.

Podle zpracovatelů projektu, Miroslava Nového a Elišky Nové, kteří provedli architektonický rozbor exteriéru a interiéru, jsou bývalé městské lázně cenným dokladem architektury veřejných staveb své doby a mají potenciál pro navrácení původní podoby i veřejného využití. Autorem návrhu jabloneckých městských lázní, otevřených 4.  5. 1910, byl místní architekt Robert Hemmrich, realizace se ujal jablonecký stavitel Emilian Herbig. Svému účelu přestaly definitivně sloužit v roce 1997.

V roce 2009 město uvažovalo o přestavbě lázní na městskou knihovnu, na kterou si nechalo vytvořit projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí, jejíž autorem je architekt Pavel Tauš z Ateliéru 4. Nezdařilo se však na realizaci zajistit finance. V letech 2015-2016 měl lázně ve výpůjčce spolek ArtProProstor. V současné době se o dalším využívání budovy jedná.

JN/Jana Fričová