Nové strážníky v Jablonci přilákaly motivační pobídky. Městská policie odhalila téměř deset tisíc přestupků, nejvíce v dopravě
Jablonecká městská policie předložila zastupitelům na březnové jednání výroční zprávu za rok 2024. Z té vyplývá, že se povedlo najít v loňském roce nové strážníky, naplnit tak plánovaný početní stav i snížit věkový průměr týmu. Jabloneckým strážníkům se podařilo odhalit téměř 10 tis. přestupků a velmi dobře funguje spolupráce s Policií ČR.
Statutární město také dbá společně s městskou policií na dodržování bezpečnosti na silnicích. I proto byl v únoru instalovaný v ulici U Přehrady nový represivní modul k měření rychlosti. A už jsou první výsledky. S dopravou také úzce souvisí parkování, jehož změny město letos zahájilo. Začalo s výměnou zastaralých platebních automatů a jablonečtí radní schválili nové nařízení o placeném stání motorových vozidel. Vše bude v ostrém režimu od 1. května.
Nové strážníky přilákaly motivační pobídky
Jablonecká městská policie oznámila úspěšné naplnění plánovaného početního stavu strážníků, což je významný krok k zajištění bezpečnosti a stability ve městě. Díky motivačním pobídkám, jako jsou například náborové příspěvky, služební byty a příspěvky na rekondiční pobyty, se podařilo přilákat nové strážníky a zlepšit věkovou strukturu zaměstnanců. V současné době má MP Jablonec nad Nisou 47 strážníků a osm zaměstnanců (šest asistentů prevence kriminality a dvě lektorky dopravní výchovy na dětském dopravním hřišti), od 1. 4. nastoupí čtyři noví strážníci. Věkový průměr je v současné době 44 let.
V roce 2024 ukončilo pracovní poměr sedm strážníků a deset nových nastoupilo do služby. To je výsledek dlouhodobého úsilí o personální stabilizaci, která začala v roce 2021. „To je velmi pozitivní zpráva. Podařilo se tak odvrátit problémy, které predikovala v roce 2020 personální analýza. Ta říkala, že mezi lety 2022–2023 bude nutné kvůli nedostatku lidských zdrojů ukončit projekt Okrskář a že MP bude nucená mezi lety 2024 a 2025 ukončit nepřetržitý provoz 24/7. Proto zastupitelé města v roce 2021 schválili Komplexní opatření vedoucí ke stabilizaci personálního stavu Městské policie Jablonec nad Nisou, které bylo schválené na dva roky,“ říká jablonecký primátor Miloš Vele a dodává: „Schválená opatření mají značně pozitivní dopad a je třeba v tomto trendu pokračovat.“
Pro rok 2025 si městská policie stanovila několik zásadních úkolů včetně dalšího náboru nových strážníků, řešení dopravní situace a realizace projektů prevence kriminality. Investice do vybavení, jako jsou nové měřicí moduly a revitalizace městského kamerového a dohlížecího systému (MKDS), podpoří efektivitu a bezpečnostní opatření.
MP odhalila téměř 10 tis. přestupků, nejvíce v dopravě
V roce 2024 se Městská policie Jablonec nad Nisou (MP) zaměřila na zlepšení bezpečnosti a odhalila rekordní počet přestupků. Tento nárůst je důkazem efektivní práce samotné městské policie a spolupráce s místními orgány.
Městský kamerový a dohlížecí systém (MKDS) v Jablonci nad Nisou tvoří celkem 44 bodů, na kterých je umístěných 57 kamer. Z tohoto počtu je 34 otočných, 24 IP stacionárních a pět mobilních kamer. Přístup do MKDS má oddělení krizového řízení magistrátu, MP a Policie České republiky. V roce 2024 byl kamerový systém využitý při 557 událostech.
V průběhu roku 2024 odhalila MP celkem 9 820 přestupků, což představuje nárůst o 2 289 přestupků oproti předchozímu roku. „Největší nárůst jsme zaznamenali v dopravě a při porušení zákona o odpadech. Z celkového počtu 6 258 přestupků řešili strážníci příkazem na místě, což přineslo do městské pokladny 3,5 mil. Kč,“ uvádí Michal Švarc, ředitel MP Jablonec nad Nisou, podle kterého je vyšší počet odhalených přestupků výsledkem cílené strategie a úzké spolupráce s Dopravním inspektorátem Územního odboru Policie ČR Jablonec nad Nisou. „Naším cílem je zvýšit bezpečnost na rizikových místech, jako je okolí škol a oblasti s častou nehodovostí,“ dodává Švarc.
MP se také zaměřila na kontroly v klíčových lokalitách, jakými jsou parky a dětská hřiště (např. Tyršovy sady, Lesopark Žižkův vrch, vnitroblok v ul. Budovatelů atd.), centrum města (především ulice U Muzea, autobusové nádraží, OD Central, Dolní náměstí, Mírové náměstí, letní scéna atd.) a okolí jablonecké přehrady. „Tato místa byla vybraná na základě stížností obyvatel a konkrétních zjištění. Přítomnost hlídek zde má zvýšit pocit bezpečí obyvatel a odradit potenciální pachatele,“ připomíná Michal Švarc.
Nejvíce přestupků MP zaznamenala v ulici Podhorská, kde se jich hned na místě řešilo 86, nejméně pak v ulici Skřivánčí. Od února 2025 pak represivní radar měří rychlost v dopravně velmi zatížené ulici U Přehrady, kde řidiči často překračovali povolenou rychlost 50 km/hod. Už v únoru tak prostřednictvím radaru bylo oznámených 238 přestupků, v březnu jich je zatím 67. Nejvyšší naměřená rychlost v poslední době v tomto místě byla 78 km/h.
Na základě smlouvy pak MP pokračuje v měření rychlosti také v Maršovicích (od roku 2017), kde loni odhalila 100 přestupků, a nově i v Lučanech nad Nisou, kde bylo v roce 2024 zachycených 4 093 přestupků.
Úspěšná spolupráce městské policie a Policie ČR
Jablonecká městská policie společně s Policií ČR, s Územním odborem Jablonec n. N., a dalšími složkami IZS dosáhla v roce 2024 významných úspěchů při zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti. Tato spolupráce přinesla pozitivní dopady na místní komunitu a přispěla k lepšímu vnímání bezpečnosti mezi obyvateli.
Jedním z klíčových úspěchů spolupráce v roce 2024 byla koordinace při velkých společenských, kulturních, sportovních a politických událostech, kde díky společně naplánovaným bezpečnostním opatřením nedocházelo k výraznému narušení veřejného pořádku. „Spolupráce s Policií ČR nám umožnila efektivněji reagovat na bezpečnostní výzvy a zajistit maximální ochranu obyvatel,“ konstatuje ředitel městské policie.
Dalším příkladem úspěšné spolupráce je projekt Ministerstva vnitra ČR - Mapy budoucnosti II, umožňující sdílení dat o kriminalitě mezi obcemi a Policií ČR, čímž poskytuje ucelený přehled o trestné a přestupkové činnosti na území města a je přístupný i veřejnosti prostřednictvím webových stránek.
V roce 2024 vyjely hlídky MP na výzvu Policie ČR celkem ve 171 případech. Jako příklad z poslední doby je možné uvést společnou kontrolu zaměřenou na pěší zónu Jablonce nad Nisou nebo spolupráci na redukci počtu černé zvěře a likvidaci nákazy prasečího moru na konci loňského a počátku tohoto roku.
Spolupráce s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje (HZS LK) a Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje (ZZS LK) byla také na velmi dobré úrovni. Hlídky MP poskytovaly asistenci při dopravních nehodách a mimořádných událostech, na svém kontě mají i několik zachráněných lidských životů, neboť v jejich výbavě je i automatizovaný externí defibrilátor (AED) určený k laické resuscitaci. Od začátku, kdy byly hlídky zařazené do systému first responders AED, strážníci vyjeli k 23 případům.
Prevence a vzdělávání v roce 2024
MP nezanedbávala loni ani své aktivity v prevenci a vzdělávání. Oddělení prevence kriminality připravilo řadu přednášek pro školy a seniory, ale pokračovalo i v projektu asistent prevence kriminality, který mimo jiné hraje významnou roli v integraci ukrajinských uprchlíků a dalších národnostních menšin.
„V rámci přednáškové činnosti se MP zaměřuje na mateřské, základní a střední školy, stejně jako na seniory. Témata zahrnují znalosti o dopravních předpisech, kyberšikanu a počítačovou kriminalitu a otázky spojené s tabákovým zákonem i dopravou,“ předkládá výčet akcí Tomáš Svačina, manažer prevence kriminality jablonecké MP.
Projekt asistent prevence kriminality, podporovaný Ministerstvem vnitra ČR, zahrnuje šest asistentů, z nichž dva jsou ukrajinské národnosti. „Ti hrají klíčovou roli při integraci ukrajinských uprchlíků a zajišťování bezpečnosti ve městě. Jejich úkoly zahrnují dohled nad veřejným pořádkem, upozorňování na dodržování zákonů a působení na děti a mladistvé,“ připomíná Svačina s tím, že loni se asistenti prevence kriminality zaměřili na kontroly v problémových lokalitách města, jako jsou základní školy, autobusové nádraží a parky. Práce asistentů oceňují příslušné komunity, místní obyvatelé i orgány veřejné správy a snižuje napětí mezi komunitami.
MP provozuje také dětské dopravní hřiště DDH, které loni navštívilo více než 2 700 dětí z různých škol a zařízení. Otevřené je i pro veřejnost a poskytuje důležitou dopravní výchovu, kterou podporují dotace Ministerstva dopravy ČR - BESIP (199 tis. Kč) a Krajského úřadu LK (74 tis. Kč).
Jablonec mění parkování, má nové nařízení a ceník
Statutární město Jablonec nad Nisou má schválené nové nařízení o placeném stání motorových vozidel, které přináší zásadní změny v parkovacím systému města. Nový ceník úzce souvisí s aktuální výměnou parkovacích automatů v centru. Platit vše bude od 1. května.
V Jablonci nad Nisou nyní probíhají změny v systému parkování. Už od konce února technické služby demontují vysloužilé parkovací automaty a připravují patky pro nová zařízení. Jejich instalace pak už bude podle ujištění odborníků probíhat velmi rychle. Do ostrého režimu by se nultá etapa v centru měla spustit od 1. května, kdy 24 dosavadních parkovacích automatů na městských parkovištích nahradí deset nových, zbytek budou tzv. parkovací totemy. Platit bude možné mincemi, platební kartou nebo online, pro kontrolu už nebude třeba tištěných lístků, vše bude probíhat elektronicky.
Od stejného data, tedy od 1. května, budou účinná ustanovení nového nařízení o placeném stání motorových vozidel včetně ceníku.
„Nařízení vymezuje konkrétní úseky místních komunikací, které budou k dispozici za poplatek v souladu s cenovými předpisy. Parkování bude možné v pracovních dnech od pondělí do soboty od 8 do 19 hodin, zatímco neděle a státní svátky zůstanou bez poplatku, kromě ulice Za Hrází, ta bude zpoplatněná i v neděli,“ vysvětluje primátor Jablonce nad Nisou Miloš Vele s tím, že nařízení je klíčovým krokem k modernizaci a efektivní regulaci dopravy v Jablonci. „Naším cílem je zajistit, aby parkovací kapacity byly využívané co nejefektivněji a aby obyvatelé i návštěvníci města měli k dispozici jasná a spravedlivá pravidla,“ dodává primátor.
Příloha nařízení obsahuje názvy vymezených oblastí, místních komunikací či jejich úseků, a výši poplatku za stání na vyznačených parkovištích. Vozidla přepravující zdravotně postižené s platným označením mají vyhrazená místa označená odpovídajícím vodorovným a svislým dopravním značením. Pouze na těchto vyhrazených místech mohou parkovat bez poplatku, mimo ně budou platit parkovné jako ostatní. „Nejde o žádnou represi vůči zdravotně postiženým, ale naopak nový systém chce v každém případě zaručit možnost, aby na vyznačených místech zaparkovali,“ připomíná primátor Vele.
Kontaktní středisko magistrátu již ukončilo vydávání parkovacích karet dle podmínek platných do 30. 4. 2025. „Podmínky pro již vydané karty se ale nezmění. Tyto karty, vázané na uživatele, nikoli na SPZ, bude městská policie po celou dobu jejich platnosti akceptovat. Po dobu přechodu na nový systém budou strážníci kontrolovat jak nové elektronické, tak i staré papírové karty umístěné za oknem vozidla,“ líčí Martina Vacková, vedoucí kanceláře tajemníka s tím, že nové parkovací karty již budou pouze elektronické. Informace o platbě parkovného se bude zadávat do aplikace, platba bude vázaná na dané vozidlo s konkrétní SPZ. Od 1. května pak budou k dispozici pouze měsíční a roční parkovací karty.
Vymezená stání na parkovacích plochách:
ulice Poštovní (podél obchodů)
ulice U Balvanu (podél Tyršova parku)
ulice Jehlářská (od výjezdu z pomocné budovy divadla po křižovatku s ul. Poštovní)
ulice Liberecká (mezi ul. Opletalova a Rýnovická)
ulice Opletalova (mezi ul. Libereckou a Korejskou)
ulice Fügnerova (podél parku),
ulice Budovatelů
Anenské náměstí
Dolní náměstí (sočasná vyhrazená parkovací místa)
Mírové náměstí, ul. Generála Mrázka
Horní náměstí
ulice 5. května (obě strany mezi ul. Kamenná a Lipanská)
ulice Korejská (mezi ul. Opletalova a koncem ul. Korejské mimo části u parkoviště hotelu Rehavital)
ulice v okolí městského tržiště (menší parkoviště)
ulice Tržní (velká parkovací plocha u okružní křižovatky Mostecká / 5.květen).
ulice Komenského (část komunikace od křižovatky s ulicí Libereckou po křižovatku s ulicemi Kostelní a Jugoslávská)
ulice Podhorská (náměstí Dr. Farského-ul. Smetanova)
první půlhodina (v rámci dne) 0 Kč
každá další započatá půlhodina 20 Kč
celodenní 280 Kč
Stání na parkovacích plochách v okolí přehrady, pondělí až neděle, 8-19 h
ulice Za Hrází (parkoviště pod bývalým objektem Bižuterie, v současné době společnost Jablotron)
každá započatá půlhodina 20 Kč
celodenní 280 Kč
Výše poplatku za virtuální parkovací karty
Kontaktní středisko jabloneckého magistrátu vydá na žádost fyzické nebo právnické osoby virtuální parkovací kartu na běžný měsíc nebo rok, která umožňuje stání na zpoplatněných místech místních komunikací. „Je třeba připomenout, že karta se nebude vydávat na žadatele a nebude možné ji využívat pro několik jeho vozů, ale vydávat se bude pouze na konkrétní státní poznávací značku. Na místě je také dodat, že cena jedné karty je o 50 % vyšší než doposud, což je odůvodnitelné zvýšení ceny,“ popisuje primátor Vele.
Ceny karet:
Stání prvního vozidla rezidenta s trvalým pobytem v místě (nutno prokázat vztah k místu a vozidlu).
Měsíční………….100 Kč
Roční……...……1000 Kč
Stání druhého a dalšího vozidla rezidenta s trvalým pobytem v místě (nutno prokázat vztah k místu a vozidlu)
měsíční………………750 Kč
roční ……………....7500 Kč
Stání vozidel všech ostatních uživatelů (nerezident, abonent, vlastník nemovitosti, právnická nebo fyzická osoba podnikatele se sídlem společnosti, provozovny, místa podnikání v místě)
měsíční………………………750 Kč
roční………………………..7500 Kč
JN/Jana Fričová