Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nový dopravní informační systém v Bedřichově a Janově bude do zimy hotový. Projekt za 12 milionů platí kraj

09. 11. 2023 | 16:55

Nový systém, který bude motoristy informovat o dopravě a parkování v jizerskohorských střediscích Bedřichov a Janov nad Nisou, bude do zimy hotový. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Projekt za 12 milionů korun zaplatí Liberecký kraj, měl by pomoci řešit dopravní problémy, s nimiž se střediska zejména v zimě každoročně potýkají, když kapacita parkovišť nestačí. Policie musí v takovém případě přístup do Bedřichova uzavírat.

bedrPol4
archivní foto

Hlavně Bedřichov se v zimě každoročně potýká s dopravními problémy kvůli velkému zájmu příznivců zimních sportů. V minulých letech se pětkrát až desetkrát za zimu stávalo, že policisté museli kvůli zácpám na silnicích přístupové cesty do obce uzavřít a dopravu řídit. "Nový systém bude umět ještě před obcí efektivně odklánět dopravu, a to především v době maximální zaplněnosti parkovišť. Vše budeme vyhodnocovat a optimalizovat tak, aby byly příjezd a parkování v Bedřichově a Janově pro řidiče co nejpohodlnější," doplnil Sviták.

Nový systém buduje zlínská společnost CROSS, která zvítězila ve veřejné soutěži. "Stavba zatím pokračuje úspěšně, narazili jsme na problémy s přípojkami elektřiny, ale vše se vyřešilo a instalují se už informační panely a do zimy budeme ten systém spouštět, snad to ulehčí situaci v regionu," řekl hejtmanův náměstek. Informace budou řidičům k dispozici na informačních tabulích i webu obce. Při významných sportovních akcích, jako je třeba Jizerská padesátka, může podle Svitáka systém plnohodnotně nahradit současné dopravní značení zakazující vjezd do obce.

Bedřichov chce nový systém využívat také pro monitoring a plánování dalšího rozvoje. Nejde ale o první krajskou investici, která má zlepšit dopravu v oblíbeném jizerskohorském středisku, loni nechal kraj v Bedřichově za 4,5 milionu korun vybudovat otočku pro autobus a odbočovací pruh na parkoviště na Maliníku, který je jedním z nástupních míst na Jizerskou magistrálu. Díky tomu se zlepšila dostupnost lokality veřejnou dopravou i ve směru od Jablonce nad Nisou.

Informačním systémem by chtěl kraj řešit dopravu také třeba směrem na Smědavu v Jizerských horách, i tam bývají v zimě problémy se špatně zaparkovanými auty lyžařů. "Tam je to ale mnohem složitější, je otázka, jak to udělat, aby to bylo efektivní. Narážíme na to, že když dáme jen prosté dopravní značení, tak to řidiči ignorují," řekl Sviták. Pro případ uzavření přístupu na Smědavu chybí podle něj třeba v Bílém Potoce kapacitní záchytné parkoviště, kde by bylo možné auta lyžařů odstavit.

čtk