Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Obyvatelům a návštěvníkům Jablonce poslouží od června k přepravě po městě sdílená kola

26. 05. 2023 | 13:08

Obyvatelé a návštěvníci Jablonce nad Nisou budou mít od června možnost využít k přepravě po městě sdílená kola. Radnice druhého největšího města v Libereckém kraji jich pořídila stovku, k dispozici budou na 26 stanovištích. Pilotní projekt přijde město na 1,27 milionu korun, radnice ale bude žádat o dotaci z nového krajského programu na podporu městské mobility. Získat může až 400.000 korun, řekla dnes novinářům náměstkyně primátora Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec).

kolo bike-3185295 960 720
Ilustrační foto

"Je to alternativa, kterou chceme lidem nabídnout. Jdeme do toho, ale úplně nevíme, jak se to bude v našem městě chovat, protože častá námitka je, že tady je hodně kopců, a že to lidi nebudou využívat, že by to chtělo elektrokola. Možná mají pravdu, my to ale nemáme čím doložit, nikdo to tady nikdy nezkoušel," doplnila Opočenská. Příprava projektu ale podle ní ukázala, že v Jablonci chybí infrastruktura, chybějí stojany na kola.

Cílem pilotního projektu je ukázat, zda je možné ve městě, jako je podhorský Jablonec, sdílená kola využít. Službu bude provozovat firma Nextbike, která bude městu průběžně předávat výstupní analýzy – nejčastější trasy, využívanost stanic, počet uživatelů, trendy chování, ujeté kilometry, ušetřené CO2 a podobně. "Tato data nám mimo jiné poslouží při rozhodování, jak budovat cykloinfrastrukturu," řekla náměstkyně primátora.

Stanoviště s koly lidé najdou podle Opočenské například u obchodní akademie v centru města, OC Central, u kruhového objezdu v Jabloneckých Pasekách, na Dolním náměstí, u autobusového nádraží, také u bazénu nebo u Gymnázia U Balvanu nedaleko vlakového nádraží. "Chceme také oslovit firmy v průmyslovém areálu, jestli by si jedno stanoviště a dvě tři kola nezaplatily ze svého, aby se ta síť zahustila, a aby podpořily své zaměstnance v tom, aby jezdili do práce na kole," dodala.

Sdílená kola využívají v Česku desítky měst, mimo jiné třeba krkonošské středisko Vrchlabí, kde jsou terény s podhorským Jabloncem srovnatelné. Za to, aby se kola nepovalovala po městě, by měl podle Opočenské zodpovídat poskytovatel, který zajistí i jejich servis. Prvních 15 minut bude zdarma. Kdo si kolo půjčí, musí ho vrátit na vyhrazené místo, pokud ho odloží jinde, doba se bude načítat a za jízdu pak zaplatí. "Podle zkušeností z jiných míst je právě výpůjček do 15 minut nad 90 procent," uvedla.

O dotace z krajského programu na sdílená kola mohou města žádat od 3. května do konce června. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) jde o pilotní projekt, do budoucna kraj počítá s jeho napojením na nový odbavovací systém veřejné dopravy. "Cílem je usnadnit cestování, a to zejména tím, že lidé mohou po vystoupení z vlaku či autobusu pokračovat dál na kolech," řekl již dříve ČTK Půta.

čtk