Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Oprava lávky u Rádla bude až do poloviny září způsobovat omezení na silnici I/65 z Prahy do Jablonce

22. 07. 2019 | 12:23

Oprava turistické lávky přes frekventovanou komunikaci I/65 u Rádla zkomplikuje dopravu z Prahy na Jablonec nad Nisou. Práce začnou za týden a potrvají do poloviny září. Od 5. srpna na silnici kvůli tomu sníží v místě opravy rychlost. Řidiči ale musí počítat i s větším omezením - na nezbytně nutnou dobu stavbaři svedou dopravu do jednoho pruhu a budou ji kyvadlově řídit semafory. ČTK o tom dnes informoval Petr Bláha, jednatel společnosti TAXUS, která připravuje opravu lávky.

lávka
Foto: zdroj: www.radlo.cz

Dřevěná téměř 60 metrů dlouhá a tři metry široká lávka slouží cyklistům a pěším víc než 15 let. Konstrukce spojila příkré srázy nad výpadovkou, podpírá ji jeden pilíř a drží ji ocelová lana. Turistům usnadnila cestu z hřebene Černé Studnice k hřebenu Ještědu a umožnila jim vyhnout se nebezpečné křižovatce na rušné silnici. Lávka je součástí projektu multifunkční turistické magistrály Euroregionu Nisa "Nová Hřebenovka". Místní ji ale využívají také k cestě do školy či za prací do blízkého Jablonce nad Nisou.

Oprava turistické lávky, která se přes silnici I/65 klene na šestém kilometru, si vyžádá její úplné uzavření. "Objízdná trasa pro cyklisty povede po cyklotrase 3038 přes Rychnov u Jablonce nad Nisou," řekl Bláha. Firma má na opravu šest týdnů, kdy musí kompletně obnovit nátěr, připevnit nové oplechování hlavních nosníků a vyměnit pochozí dubové hranoly lávky.

Obnova lávky přijde zhruba na milion korun a je součástí opravy cyklostezky z Rádla do Jablonce nad Nisou. Na projekt za 2,2 milionu korun dal Liberecký kraj polovinu. Cyklostezku se obci podařilo opravit už loni. "V plánu byla už loni na podzim i lávka, kvůli počasí jsme ji ale museli o rok posunout," dodal starosta Rádla Miroslav Šikola (Aktivní a rozumní pro Rádlo).

čtk