Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Pavlína Filipovská vyrazila v Jablonci medaili svého otce, excelentního krále dabingu 

17. 09. 2019 | 0:05

V pořadí pátá medaile z cyklu Hvězdy stříbrného plátna je tentokrát věnována Františku Filipovskému, králi dabingu, jehož hlas je neodmyslitelně spjat s francouzským hercem Louis de Funès. Do České mincovny ji v pondělí přijela vyrazit osobně jeho dcera, Pavlína Filipovská.

Filipovská ražba FF (2)
Mince věnovaná Františku Filipovskému

V tomto cyklu jsme již emitovali medaili Karla Fialy, Rudolfa Hrušínského, Vladimíra Menšíka a Jiřího Kodeta. Česká mincovna tak vzdává hold další výrazné osobnosti československé kinematografie,“ doplnila Lenka Klimentová za Českou mincovnu. Excelentní dabing v podání Františka Filipovského byl natolik výjimečným zážitkem, že se na něj jeho kolegové chodili dívat do nahrávacího studia – on totiž role Louise de Funèse nenamlouval, on je znovu hrál. A do každé přidal něco ze sebe.

Mince věnována Františku FilipovskémuVšestranný herec zářil na divadelních prknech, stříbrných plátnech i televizních obrazovkách. Přesto zůstal vždy skromným člověkem. „Měl ve své duši mety a cíle, a leccos se mu podařilo. Že ale bude mít vlastní medaili, to jej ani ve snu nenapadlo,“ uvedla Pavlína Filipovská k ražbě. Její zážitek velmi umocnilo, že otcovu medaili osobně na lisu vyrazila. „Žádnou jinou medaili táta nemá a já jsem ráda, že nemá. Nepovažuji ty ostatní, co se teď rozdávají, za hodnotné. Velmi si jí proto vážím,“ zdůraznila hercova dcera.

Sběratelé podpisů a zájemci, kteří by chtěli ozdobit přebal medaile autogramem Pavlíny Filipovské, mají možnost při Dni otevřených dveří České národní banky v sobotu 21. září 2019. „V pražské prodejně České mincovny v pasáži ČNB Na Příkopě se koná od 11 do 12 hodin autogramiáda,“ doplnila Klimentová.

Mince věnována Františku FilipovskémuČeská mincovna razí medaile v počtu 400 kusů ve stříbře a ve zlatě 100 kusů. Autorem návrhu je MgA. Martin Dašek a na medaili najdete hned dva portréty Františka Filipovského – první je tradiční a druhý, který je zároveň logem Ceny Františka Filipovského, stylizovaný. Každá medaile je uložena do speciálního balení, které představuje herce i jeho nejznámější role.

Od roku 1995 se na počest Františka Filipovského uděluje Cena Františka Filipovského za dabingové mistrovství. Česká mincovna je v roce 2019 jejím oficiálním partnerem. V Přelouči, rodišti Františka Filipovského, se koná již 25. jubilejní ročník této akce i se skvělým doprovodným programem. Zlaté a stříbrné medaile dostanou ocenění již tuto sobotu.

TZ