Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přehradu Mšeno využívá nejen téměř 45 tisíc obyvatel Jablonce, ale i široká spádová oblast

11. 06. 2024 | 12:24

Na poloostrově Tajvan u přehrady Mšeno v Jablonci nad Nisou zahájila odborná firma údržbu zeleně. Šest stromů pokácejí a nahradí novou výsadbou, další dvě desítky stromů odborníci ošetří. Práce by měly trvat podle počasí maximálně do konce června, pracovníci ale využívají pěkného počasí a chtějí mít hotovo co nejdřív, řekla ČTK mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.

JNpřehradaMad
U jablonecké přehrady, archivní foto Mad

Už v lednu se na poloostrově uskutečnil podrobný dendrologický průzkum. Odborníci vytipovali stromy vhodné k ošetření a ty, které je nutné pokácet, protože jsou nebezpečné, z velké části jsou suché a nestabilní. "Většina zdejších stromů je však určená k ošetření," doplnila vedoucí odboru městské ekologie Štěpánka Gaislerová. Posouzeno bylo 31 stromů, z toho 27 je v aleji podél cesty. Šest z nich je určených ke kácení, ty už nejde podle dendrologů zachránit. Dalších 23 stromů odborníci ošetří, dva jsou zdravé.

Ošetření spočívá podle Gaislerové v odstranění suchých větví a ve stabilizaci dřevin. Práci na zeleni předcházel v minulých dnech ornitologický průzkum. "Potřebovali jsme zjistit, zda v korunách stromů nehnízdí nějací ptáci. A protože výsledek byl negativní, mohlo být vydané povolení ke kácení nebezpečných dřevin," dodala.

Přehrada Mšeno je oblíbeným místem ke koupání nejen pro téměř 45.000 obyvatel Jablonce, ale sjíždějí se tam lidé z širokého okolí. V parných dnech k ní míří denně až 5000 lidí. Poloostrov Tajvan patří u přehrady k vyhledávaným místům, město ale do loňska vlastnilo jen část pozemků, břehy v západním cípu jsou v majetku Povodí Labe, na špičce poloostrova mají své pozemky a klubovny TJ Delfín a jablonecký Yacht club. Druhá největší část pozemku patřila ještě loni děčínskému podnikateli Martinu Gojdičovi.

Pozemky děčínského podnikatele o rozloze bezmála 3400 metrů čtverečních odkoupilo město v závěru loňského roku za 35 milionů korun. Cena byla dvakrát vyšší než odhad. Důvodem koupě za cenu vyšší, než je cena obvyklá, byla snaha vedení města sjednotit majetek v okolí vodní nádrže. "Jde o strategický pozemek," argumentoval náměstek primátora Petr Roubíček (ODS), který návrh zastupitelům předkládal. O odkoupení pozemků usilovalo město léta, obávalo se, že by tam vlastník mohl postavit ubytovnu, na kterou měl stavební povolení.

Údržba zeleně není první akcí na Tajvanu po odkoupení pozemku, dělníci už rozebrali zbytky někdejší výletní restaurace. "Zdemolovaný byl i stánek občerstvení a okolní asfaltové plochy. Obnovená je přístupová cesta na Tajvan a je tam i lépe zorganizované parkování," dodal Roubíček. Kameny z budov využije radnice na vybudování posezení kolem veřejného ohniště. Už 25. června se na Tajvanu uskuteční Den integrovaného záchranného systému včetně ukázky záchrany osob z převrženého raftu.

čtk