Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přestavba celnice v Harrachově čeká na změnu územního plánu. Má z ní být rekreační komplex

12. 06. 2025 | 5:45

Rekreační komplex možná vyroste za pár let na místě bývalé celnice v krkonošském Harrachově na Jablonecku. Využití zchátralé budovy pro tento účel sice zatím brání územní plán, radnice to chce ale změnit. Starosta Harrachova Tomáš Vašíček (SNK - Změna pro Harrachov) předpokládá, že změnu územního plánu by mohli v zastupitelstvu schválit do tří let.

Harrachov byvala celnice
Bývalá celnice v Harrachově, archivní foto

"Možná to bude dřív, ale já jsem vždycky raději pesimistický," řekl ČTK Vašíček.

Město celnici vlastní od roku 2008, kdy ji bezúplatně získalo od státu. Využití pro ni ale nemá, proto se před dvěma lety domluvilo na prodeji bývalé celnice a souvisejících pozemků fondu Investone SICAV za 62,1 milionu korun. Fond ale zatím, v rámci takzvané blokační smlouvy, zaplatil radnici jen pět procent ceny. Zbytek doplatí až po změně územního plánu. "Blokační smlouvu máme uzavřenou ještě na další dva až tři roky," dodal starosta.

V celnici postavené v 70. letech minulého století ze žuly a betonu byly v minulosti v nájmu herna a freeshop s potravinami, což už ale řadu let neplatí. Pro developera je toto místo zajímavé tím, že je vzdálené jen 400 metrů od nového rekreačního areálu v polských Jakušicích. Pro realizaci svých plánů ale potřebuje změnu územního plánu. Aktuální umožňuje zastavět jen 15 procent rozlohy pozemku, na kterém je bývalá celnice.

Další dvě bývalé budovy celníků na hranicích v Libereckém kraji už nové využití našly. Do bývalé celnice v Hrádku nad Nisou na Liberecku se v roce 2022 vrátila po 15 letech cizinecká policie, v mezidobí tam byla restaurace či herna. Budova je v místě, kde se stýkají hranice Česka, Německa a Polska. "Téměř každý den máme společné hlídky s kolegy z Německa a Polska, a to v rámci Libereckého kraje i partnerských zemí," uvedl pro ČTK krajský mluvčí policie Vojtěch Robovský. Zázemí mají policisté právě v bývalé celnici, která patří městu Hrádek nad Nisou. Radnice budovu kompletně opravila za více než 16 milionů korun. S podmínkami jsou sloužící policisté podle Robovského spokojeni. "Jsou v novém objektu, který byl upravený pro jejich pracovní zaměření," dodal mluvčí.

Bývalou celní budovu v Habarticích u Frýdlantu na Liberecku prodal stát už před deseti lety soukromníkovi. "Přestavěl to na byty," řekl ČTK starosta Habartic Stanislav Briestenský (Nezávislí 1).

čtk