Projekt Lidskostí proti utrpení je investicí do zdraví a bezpečí v Jablonci nad Nisou
Jablonec nad Nisou se bude finančně podílet na projektu Lidskostí proti utrpení, jehož cílem je zlepšit dostupnost koordinované sociální a zdravotní péče pro osoby bez přístřeší a sociálně vyloučené v Liberci a Jablonci nad Nisou. Zastupitelé schválili peněžitý dar Oblastnímu spolku Českého červeného kříže Liberec ve výši 133 tis. korun.
Financování projektu
| celkové způsobilé výdaje | 7,97 mil. Kč |
| příspěvek Evropské unie (ESF) | 6,12 mil. Kč |
| národní veřejné zdroje | 1,46 mil. Kč |
| vlastní zdroje financování (spoluúčast) | 399 tis. Kč |
Na základě předběžné dohody se statutární město Liberec a Liberecký kraj zavázaly doplnit vlastní zdroje rovnoměrně. Spoluúčast města Jablonec nad Nisou činí navrhovaných 132 865 Kč.
„Podpora tohoto projektu je ochranou zdraví nejen lidí v akutní sociální nouzi, ale také většiny obyvatel města. Dostupná, včasná a koordinovaná péče snižuje zdravotní rizika v celém území a pomáhá předcházet situacím, které mohou zatěžovat zdravotní i sociální systém,“ zdůrazňuje jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.
Osoby bez přístřeší mohou v Jablonci nad Nisou využívat nízkoprahové sociální služby, jejich přístup ke zdravotní péči je však značně omezený. „Chybí preventivní péče, návaznost služeb a multidisciplinární spolupráce odborníků. To vede ke zhoršování zdravotního stavu, hospitalizacím, prohlubování sociálního vyloučení i zvyšování ekonomických nákladů na řešení krizových situací,“ vysvětluje Hamplová s tím, že realizace projektu je investicí do zdraví a bezpečí celého města.
Projekt Lidskostí proti utrpení bude probíhat od 1. 1. 2026 do 31. 12. 2027 a nabídne komplexní řešení: vzniknou dva SOS pointy a mobilní sociálně-zdravotní tým, který bude poskytovat prevenci, ošetření, terénní zdravotní péči a sociální podporu. Zapojením dalších aktérů v území do vzdělávání a síťování se zvýší efektivita nejen nových, ale i stávajících sociálních a zdravotních služeb.
JN/Jana Fričová






