Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Provozovatel největších skiareálů Jizerských hor poprvé ukončil sezonu v únoru. Tak špatnou zimu dlouho nepamatuje

01. 03. 2024 | 5:00

Pro provozovatele tří největších skiareálů v Jizerských horách, společnost Ski bižu, skončí poprvé zimní sezona v únoru. Včera byl naposledy otevřený areál na Tanvaldském Špičáku. Na Severáku v Hraběticích a Bedřichově se nelyžuje zhruba od poloviny měsíce. Ředitel Ski bižu Pavel Bažant ČTK řekl, že tak špatný únor za 35 let působení v tomto oboru nepamatuje.

tanvaldskyspicak12
Sezona s únorem skončila, aktuální foto z Tanvaldského Špičáku Artur Irma

"Pamatujeme problémové zimy. Ta, která nás také hodně zastavovala a trápila, byla před 15 lety. Ale nebylo to tak, že by padl únor. A co si pamatuji, tak únor jsme jeli vždy víceméně dobře. Vypadával nám prosinec, leden nebo březen, ale únor se skoro vždy povedl. Takže to je teď poprvé," řekl Bažant.

Atypická je podle něj letošní zima množstvím srážek. "Za poslední čtyři měsíce jsme měli trojnásobek průměrného ročního spadu srážek a bohužel skoro všechny srážky byly ve formě deště," dodal.

aktuální foto z Tanvaldského Špičáku Artur Irma

Odhadl, že oproti dobrým zimám budou mít letos výpadek na příjmech zhruba poloviční a oproti průměrné zimě budou mít příjmy nižší asi o deset procent. Sezona tak skončí ve ztrátě, příjmy zřejmě pokryjí jen provozní náklady. "Ještě to nemám dopočítané, ale to by mělo vyjít. Pokud do toho ale zahrnu splátky úvěrů a investice, tak to samozřejmě nestačí, to neumíme, to nejde," uvedl Bažant.

Zatímco ze špatné zimy před 15 lety se podle něj vzpamatovávali tři roky, u této předpokládá, že to zvládnou během tohoto roku. Znamenat to ale bude mimo jiné, že letos se nebude dělat žádná větší investice. "O rok jsme je odložili," řekl ředitel Ski bižu. Firma tak mimo jiné odloží výměnu jedné sedačkové lanovky na Tanvaldském Špičáku.

archivní foto Artur Irma

Zkušenosti z této zimy podle Bažanta využijí také v nastavení systému zasněžování sjezdovek. "Nebudeme se snažit mít v provozu všechny sjezdovky, ale mít na každé, kterou otevřeme, metr sněhu. Budeme tak na nich dělat skoro až dvakrát tolik sněhu, než jsme dělali doteď," dodal.

čtk