Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Prožijte noční atmosféru a vyrazte dnes na Muzejní noc pod Ještědem

17. 05. 2024 | 5:42

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne oblíbená Muzejní noc! Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště a další doprovodný program.

muzeum jn pristavba muzea foto johana antosova (6)
Foto: Johana Antošová

Muzejní noc pod Ještědem je součástí Festivalu muzejních nocí a volně navazuje na oslavy Mezinárodního dne muzeí, který se slaví po celém světě vždy 18. května. Hlavním letošním lákadlem je v 18 hodin odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště. „Z více než desítky návrhů vybrala komise vedená architektem Davidem Vávrou návrh Terezy Šváchové spočívající v instalaci skel odrážejících různé vlnové délky světla v průběhu dne“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Tereza Šváchová je také spoluautorkou vítězného návrhu české expozice na EXPO 2025 v japonské Ósace. Hotové dílo na fasádě muzea zhodnotila slovy: „Jakoby ten dům dostal oči, dějou se tam věci, visí tam obrazy“.

„Pokud bude počasí přát, ožije v rámci Muzejní noci také amfiteátr v muzejním parku představením Pohádky z lesa v podání divadelního studia DAMÚZA, a to v 19 a ve 21 hodin“, uvedla Marie Víšková, která je v muzeu hlavní organizátorkou akce. V muzejním ateliéru bude probíhat tvůrčí dílna s výrobou duhového náhrdelníku. Návštěvníci si také mohou vyzkoušet nový zábavný kvíz v expozicích.

Muzeum v Liberci, foto: MadOtevírací doba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v rámci Muzejní noci pod Ještědem je od 18 do 23 hodin. Doprovodný program, včetně dílny, končí ve 22 hodin.

Vstup je zdarma, stejně jako v sobotu 18. 5. u příležitosti Mezinárodního dne muzeí.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou – Jediné na světě!

Muzejní noc pod Ještědem, pátek 17. 5. 2024

Na trase Jablonec-Vratislavice-Liberec bude mezi zúčastněnými institucemi fungovat kyvadlová doprava historickými vozy podle jízdního řádu, který je k dispozici na místech konání. V Jablonci nad Nisou je zastávka pod muzeem v Lipanské ulici, dopravu zajišťuje BusLine.

Do Muzejní noci pod Ještědem 2024 se zapojili:

Liberec: Oblastní galerie, Severočeské muzeum, Technické muzeum, Automuzeum (v areálu Technického muzea)

Vratislavice nad Nisou: Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Jablonec nad Nisou: Muzeum skla a bižuterie, Kultura-Jablonec (Dům Scheybalových, Radnice), Městská galerie MY, Nisa Factory

Kompletní program Muzejní noci najdete na webu muzea www.msb-jablonec.cz, u fb události a v tištěné verzi přímo v muzeu.

Akce probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Libereckého kraje a statutárních měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

TZ/Šárka Labusová