Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Recesistickému závodu běžkařů kolem jablonecké přehrady počasí letos nepřálo, bylo chladno

23. 06. 2024 | 9:32

Počasí dnes nepřálo recesistickému závodu v běhu na lyžích kolem jablonecké přehrady, který se možná konal naposledy. Bylo zataženo a teplota jen 18 stupňů Celsia. Pořadatelé 24. ročníku Prasova běhu tak zvažovali, zda ho nezrušit. Bylo to na hraně, řekla dnes ČTK emeritní prezidentka závodu Ivana Hancvenclová. Za ideální počasí organizátoři považují slunečné počasí s tropickými teplotami, kdy na plážích přehrady závodu přihlíží stovky opalujících se lidí.

praso prehradajbc 3
Recesistický závodu běžkařů v Jablonci, foto: Artur Irma

Dnes byly pláže takřka prázdné, i tak se na start postavilo 50 běžkařů. Řada z nich si naopak "nepříznivé podmínky" pochvalovala. "Letos jsou docela slušné ve smyslu toho, že se úplně neuvaříme," řekl ČTK Martin Tichý, který patří mezi pravidelné účastníky recesistického klání.

Závodníci musí být být oblečeni do dobových zimních kostýmů nebo masek. "V tom oběhnout přehradu je o zástavu pumpy. Musíme si dávat pozor a samozřejmě dodržovat pitný režim. Zastávky musí být," dodal Tichý. Sám si na tříkilometrovém okruhu obvykle dopřává dvě zastávky u stánků s občerstvením. Účastník připomínající papouška, který si říkal Kikirikí, zastavuje dokonce třikrát. "Máza musí být dobrá," řekl ČTK.

Nejrychleji dnes po šotolinové cestě, asfaltu i dlažebních kostkách běžel s lyžemi na nohou Jan Hásek v čase 18:18 minut, za absolutním rekordem tak zaostal asi o tři minuty. "Bylo to velmi náročné," řekl Hásek. Na start se postavil po deseti letech, kdy také vyhrál. O jeho dnešním vítězství musela rozhodnout až cílová kamera, v urputném finiši porazil Vojtěcha Prášila. "Šetřil mě, kdyby mi utekl na začátku, tak vyhraje," řekl Hásek. I on si pochvaloval dnešní počasí. "Aspoň nebylo vedro jako včera (v pátek)," dodal.

Recesistický závodu běžkařů v Jablonci, foto: Artur IrmaTěsně druhý Prášil litoval, že cíl nebyl o pár metrů dále. "Asi bych to dokázal," řekl. Za dobrý trénink na dnešní závod označil letošní zimu, která běžkování moc nepřála. "Sněhu nebylo tolik a lyže se musely hodně přenášet," dodal.

Mezi ženami jako první na lyžích do cíle ladně doklouzala babičkovsky oděná Pavla Tomsová. "Běželo se báječně. Já, panáčku, pamatuji už ten první ročník a i ten poslední je úžasný," řekla ČTK po doběhu.

Současný tým organizátorů se totiž rozhodl, že s pořádáním Prasoloppetu končí. "My jako dlouholetí organizátoři už jsme vyhořelí," řekla Hancvenclová. Skončit podle ní chtěli už loni, a to že by se nechali znovu přesvědčit pro příští rok, dnes vyloučila. "V našem složení definitivně končíme. Ale máme nějaké náznaky, že by třeba někdo měl zájem to převzít. Tak samozřejmě předáme know how. Uděláme pochopitelně výběrové řízení, protože to nedáme jen tak někomu. A necháme si za to solidně zaplatit," dodala s nadsázkou. Prasův běh organizátoři označují za největší lyžařskou událost léta.

čtk