Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Sedmý ročník Jabloneckého škrpálu skončil oceněním třinácti seniorů, kteří mají na svém kontě sto kilometrů

26. 09. 2019 | 17:57

Sedmý ročník Jabloneckého škrpálu skončil oceněním třinácti škrpálníků – seniorů, kteří mají letos na svém kontě sto kilometrů. Z Ještědu přes Rašovku a Milíře se do Jablonce na poslední trasu turistického seriálu vydal také náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek.

Jablonecký škrpál
Jablonecký škrpál

V šest hodin ráno se sešli škrpálníci z Jablonce nad Nisou a Liberce na Ještědu, aby se za svítání vydali na poslední trasu Jabloneckého škrpálu 2019 vedoucí přes Rašovku na Milíře a odtud do Spolkového domu v Jablonci nad Nisou. Na Ještědu všechny účastníky přivítal frýdlantský starosta Dan Ramzer a pozdravil se s jabloneckým náměstkem Davidem Mánkem, jenž v závěru putování prohlásil: „Jste skvělá parta lidí, díky, že jste mě vzali s sebou. Máte můj velký obdiv, jak jste vytrvalí a ve svém věku aktivní, mě dnes opravdu bolí nohy.“

Organizátorem Jabloneckého škrpálu je Centrum sociálních služeb v Jablonci nad Nisou (CSS). Jeho ředitelka Naděžda Jozífková konstatovala: „Škrpálnické pochody jsou velmi oblíbené, naši senioři jsou prima, vitální a soutěživí. Teď si chvilku odpočinou a pak se vrhnou na taneční parket,“ předznamenala slavnostní zakončení turistického maratonu Jozífková. Před tanečním odpolednem předali škrpálníci náměstku Mánkovi svou turistickou zástavu a převzali od něj škrpál osázený v podzimních barvách.

Jablonecký škrpálJablonecký škrpál trvá vždy od dubna do září a je složený z několika výletů. „Sedmého ročníku se v souhrnu během pěti měsíců zúčastnilo 552 osob, což průměrně vychází na 37 lidí na jeden výlet. Byli jsme se podívat například ve Frýdlantu, na Řípu, v Trojmezí, byli jsme přijatí českolipskou starostkou Jitkou Volfovou na radnici, vydali jsme se do oblíbeného Českého ráje a program jednoho výletu jsme museli změnit kvůli nepřízni počasí. V letošním ročníku nasbíralo na cestách sto kilometrů 13 našich seniorů,“ přidal malou statistiku specialista pro volnočasové aktivity Lukáš Frydrych.

Třináct seniorů majících letos na svém kontě sto kilometrů dostalo od náměstka Davida Mánka med, turistické kšilty a nákrčníky v barvách města, od Libereckého kraje posilovací gumu na cvičení a od CSS masážní olej a chladící ručník. Příští, už 8. ročník Jabloneckého škrpálu je plánovaný na duben 2020 a startovat by měl ve Vysokém nad Jizerou.

TZ/Jana Hajná