Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Senioři jsou snadnou kořistí pachatelů kyberkriminality. Městští strážníci pro ně pořádají přednášky

02.02.2024 | 8:36

V průběhu posledních deseti let se téměř zdesetinásobil počet případů kyberkriminality a nejvíce ohroženou skupinou jsou senioři. Jablonecká městská policie se proto rozhodla vytvořit cyklus preventivních přednášek pro tuto věkovou skupinu. První z nich se odehrála v integračním centru Krajanka, další budou pokračovat v klubech seniorů.  
 

seniořiPár
ilustrační foto

„Zaměřili jsme se právě na tu nejohroženější, čili seniorskou skupinu obyvatel Jablonce. V jednotlivých klubech seniorů účastníky seznámíme s nejčastějšími způsoby páchání trestných činů, se kterými se ve virtuálním prostoru mohou setkat, ale i s tím, jak se účinně bránit,“ konstatuje ředitel MP Jablonec nad Nisou Michal Švarc.

První ze série besed na téma kyberkriminality připravili strážníci z oddělení prevence jablonecké MP, Tomáš Svačina a Miloslav Lejsek, v integračním centru Krajanka pro ukrajinské seniory žijící nyní v Jablonci.   

„Tuto skupinu jsme zvolili cíleně. Senioři v České republice mají o kyberkriminalitě určitou míru povědomí, ale nevíme, jakou zkušenost mají senioři z Ukrajiny. Proto jsme cítili potřebu je o tomto specifickém druhu kriminality informovat a poradit jim, jak se bránit. I oni jsou nyní součástí naší společnosti a je třeba jim věnovat pozornost, aby se nestali snadným terčem podvodníků. Nevíme, zda jinde v Česku probíhají obdobné přednášky, překvapila nás hojná účast,“ sdělil Tomáš Svačina s tím, že další přednášky na stejné téma na sebe nenechají dlouho čekat.

„Nyní se však vydáme mezi jablonecké seniory do jejich klubů. Nebude to naše první společné setkání,“ připomíná Miloslav Lejsek. V minulosti pro ně strážníci připravili kupříkladu besedy na téma aktivní ochrana před okradením, jak předejít přepadení, jak se vyhnout podvodu, jak zabezpečit majetek nebo jak se chovat bezpečně v silničním provozu.

Od loňského roku má Jablonec nad Nisou schválený Plán prevence kriminality na léta 2023-2028. V něm je akcentovaná právě prevence kyberkriminality. Plán se zaměřuje především na ohrožené skupiny, jako jsou senioři, děti, mládež a národnostní menšiny.

JN/Jana Fričová