Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Správně vybavené kolo měl při kontrole jen každý desátý cyklista

23. 08. 2019 | 16:25

Také na konci prázdnin městští strážnici s Týmem silniční bezpečnosti LK prověřili, jak cyklisté dodržují pravidla. Zatímco v červenci jen dva ze 34 cyklistů měli správně vybavená kola, tak na konci srpna byla situace ještě smutnější – pouhých pět z 52. Jablonecká MP kontrolovala cyklisty na hrázi mezi 1. a 2. přehradou v rámci preventivní akce KOLO.

cyklokontrola mp
Foto: SMJ

Akce KOLO probíhala od 9 do 16 hodin a během této doby zastavili strážníci společně s Týmem silniční bezpečnosti LK 57 cyklistů. „Správnou a kompletní výbavu kola však mělo pouze pět z nich. Ti odjížděli od stánku městské policie s odměnou v podobě cyklistické lahve. Strážníci hříšníkům, kteří neměli úplnou povinnou výbavu, částečně kola dovybavili odrazkami na šlapky a do výpletu kol,“ konstatuje Miloslav Lejsek z oddělení prevence kriminality a vzdělávání MP Jablonec nad Nisou.

Tým silniční bezpečnosti se zaměřil na kontrolu správného nošení helem. „Zájemci si mohli vyzkoušet i chůzi s brýlemi, které simulují požití alkoholu nebo drog,“ dodává Lejsek s tím, že vzhledem k výsledkům obou prázdninových preventivních kontrol počítá městská policie s jejich opakováním.

„Opět šlo o prevenci, ale v případě ostré kontroly by mohli strážníci nebo policisté udělit nedbalým cyklistům za jízdu na nevybaveném kole a bez helmy pokutu až do výše 2 000 korun,“ opakovaně upozorňuje ředitel MP Roman Šípek. Podle jeho slov, musí mít každý cyklista do 18 let podle silničního zákona na hlavě přilbu. Pro dospělé helma ze zákona povinná není, ale odborníci ji doporučují.

ilustrační foto

Správně vybavené kolo má mít:

dvě na sobě nezávislé brzdy

oranžové odrazky v paprscích kol a pedálech (nebo reflex)

přední bílá a zadní červená odrazka

zaslepené konce řídítek

za snížené viditelnosti:

přední bílý světlomet

zadní červené světlo

zdroj elektrického proudu

JN/Jana Hajná