Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Strom nechal odborně ošetřit jablonecký magistrát, o litinový kříž se postarali majitelé domu

13. 05. 2024 | 8:43

U ošetřeného javoru v Jabloneckých Pasekách je nyní opravený křížek. Zatímco strom loni nechal odborně ošetřit jablonecký magistrát, litinový kříž nechali opravit majitelé domu, v jehož blízkosti stojí. Ošetření stromu vyšlo na 12 tis. korun, zrestaurování křížku stálo necelých 102 tis. korun.
 

Litinový kříž stojící na žulovém podstavci v Lučanské ulici v Jabloneckých Pasekách pochází z první pol. 19. století a dotváří prostředí blízkého roubeného stavení. Jeho majitelé se rozhodli nechat ho opravit. Náklady na restaurování se rovnaly částce 101 640 korun.

„Majitelé na opravu památky získali dotaci z Libereckého kraje z programu 8.2 Podpora ochrany přírody a krajiny ve výši 70 % nákladů, tedy více jak 71 tis. korun,“ říká Jakub Šrýtr z oddělení životního prostředí a státní památkové péče jabloneckého magistrátu.

Práce na kříži se ujal restaurátor Petr Verich. „Ten očistil celý žulový podstavec, slepil a zatmelil hlavice, vše nově vyspároval a vykreslil písmo lazurou. Poté opískoval kříž a natřel jej včetně korpusu Krista,“ popisuje provedené práce Šrýtr.

Zrestaurovaný kříž u roubenky v Lučanské ulici stojí v blízkosti vzrostlého jasanu. Jde o hodnotný strom, který nechalo jablonecké oddělení životního prostředí a státní památkové péče odborně ošetřit loni za celkových 12 tis. korun. Na těchto nákladech se majitel domu podílel částkou 2500 Kč.

JN/Jana Fričová