Tanvald nesouhlasí s prodloužením lhůty o tři roky pro přípravu podkladů k výstavbě geotermální elektrárny
Tanvald na Jablonecku nesouhlasí s prodloužením lhůty o tři roky pro přípravu podkladů, které jsou potřeba k vydání územního rozhodnutí pro plánovanou výstavbu geotermální elektrárny. Stavební úřad sice žadateli ohledně prodloužení lhůty vyhověl, město se ale proti tomuto usnesení odvolalo ke krajském úřadu. Starosta města Vladimír Vyhnálek dnes ČTK řekl, že jsou vázáni dvěma předchozími usneseními zastupitelstva. Podle nich radnice výstavbu geotermální elektrárny v katastru města nepodporuje.
"Dokud zastupitelstvo nerozhodne jinak, tak to takto musíme udělat. S prodloužením lhůty nesouhlasíme," uvedl Vyhnálek.
Výstavbu geotermální elektrárny v areálu zkrachovalé textilní továrny Seba T v blízkosti centra města plánuje společnost Entergeo. O vydání územního rozhodnutí firma usiluje od prosince 2014. Stavební úřad se tím zabýval už třikrát, ale na základě odvolání firmy či města ani jedno předchozí rozhodnutí nebylo konečné.
Před dalším projednáním musí Entergeo dodat tři povolení. Potřebuje pravomocné rozhodnutí ministerstva životního prostředí o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kůry, povolení od báňského úřadu pro hloubkové vrty a souhlasné stanovisko krajského úřadu ke geologickým pracím. Lhůta ohledně přerušení řízení u stavebního úřadu vypršela před několika dny, 31. prosince 2020. Firma sice uspěla u stavebního úřadu se žádostí o její prodloužení o dalších 36 měsíců, právě proti tomu se ale radnice odvolala. Takové usnesení bylo podle názoru vedení města vydáno v rozporu se zákonem a požaduje jeho zrušení.
"Vzhledem ke skutečnosti, že žadatel nedoplnil požadované podklady ve lhůtě, měl stavební úřad územní řízení zastavit z důvodu neodstranění vad žádosti," uvádí se v odvolání města.
Projekt geotermální elektrárny počítá s ohříváním vody vháněné až pět kilometrů hlubokými vrty do suchého podzemí, odkud se bude čerpat zpět na povrch. Tento způsob není zatím ve světě příliš rozšířený a v Česku s ním nejsou zkušenosti. Petici odmítající tento projekt podepsalo v minulosti 2116 obyvatel sedmitisícového Tanvaldu a jeho okolí.
čtk