V Jablonci nad Nisou zřídí po vzoru Liberce kancelář architektury města. Koalice plní slib z programového prohlášení

25. 11. 2022 | 12:08

V Jablonci nad Nisou zřídí po vzoru sousedního Liberce kancelář architektury města. Poslední čtyři roky měla radnice jednoho externího architekta, ukázalo se ale, že to nestačí. Zřízení samostatného oddělení bylo jedním z bodů programového prohlášení současného vedení města, řekl dnes novinářům náměstek primátora pro rozvoj a digitalizaci Jakub Chuchlík (Piráti), do jehož gesce bude kancelář spadat.

Jablonec nad Nisou 25. listopadu (ČTK) - V Jablonci nad Nisou zřídí po vzoru sousedního Liberce kancelář architektury města. Poslední čtyři roky měla radnice jednoho externího architekta, ukázalo se ale, že to nestačí. Zřízení samostatného oddělení bylo jedním z bodů programového prohlášení současného vedení města, řekl dnes novinářům náměstek primátora pro rozvoj a digitalizaci Jakub Chuchlík (Piráti), do jehož gesce bude kancelář spadat.

Kancelář bude mít jednoho vedoucího a dva odborné referenty, na všechna místa připravuje magistrát výběrová řízení. "Kancelář architektury města doplní zkušený tým úředníků odboru investic o kreativní odborný pohled na podobu města," doplnil Chuchlík. Od jejího vzniku si slibuje vytvoření urbanistické a architektonické koncepce města, ale také zkvalitnění přípravy zadání projektů a promyšlené drobné zásahy a zlepšení veřejného prostoru.

"Impulsem pro vytvoření takového pracoviště byla jak čtyřletá zkušenost s rozsahem práce jednoho externího městského architekta, tak příklad jiných měst, kde činnost obdobné kanceláře přinesla pozitivní výsledky," řekl náměstek. Věří, že se díky kanceláři architektury města bude dařit příprava a organizace architektonických soutěží, a že takto připravované projekty budou mít pak hladší průběh.

V prosinci chce magistrát vyhlásit výběrové řízení na dva referenty a vedoucího oddělení. "Vzděláním by to měli být architekti. Současný městský architekt by měl být součástí týmu zatím externě. Jedním z bodů funkční náplně nového oddělení bude také spolupráce s fakultou architektury Technické univerzity v Liberci," dodal Chuchlík. Připustil, že získat kvalifikované lidi z oboru nebude jednoduché, pracovat ale mohou podle něj i na částečný úvazek.

Nejde přitom o jediná místa, o která se tým jablonecké radnice po volbách rozroste. "Také na humanitní odbor přibylo jedno tabulkové místo, které je připraveno pro manažera cestovního ruchu. I to byla jedna z věcí, kterou jsme měli v programovém prohlášení," řekla náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj). Cílem je podle ní rozvoj cestovního ruchu ve městě a služeb pro turisty. Spolupracovat chce Jablonec i s Libereckým krajem v rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley).

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace