V Jablonci plánují po roční pauze slavnostní rozsvícení vánočního stromu i oblíbené trhy

19. 11. 2021 | 15:25

Po roční přestávce by se mělo v Jablonci nad Nisou v neděli 28. listopadu uskutečnit slavnostní rozsvícení vánočního stromu za účasti veřejnosti. Loni ho mohli lidé kvůli koronavirovým opatřením sledovat jen on-line prostřednictvím webových kamer. Letos se má i přes nynější zhoršování epidemie koronaviru konat. Akci ale budou letos provázet bezpečnostní opatření podobná těm na fotbalových zápasech nebo na velkých kulturních akcích. V plánu jsou zatím i oblíbené vánoční slavnosti s Primátorským svařákem a trhem. Novinářům to dnes řekl primátor Jiří Čeřovský (ODS).

JABLONEC vánoce DSC 0428-u
Archivní foto: JN

"Začíná advent, a hlavně děti se těší na Vánoce. Právě ony si mohou už od 28. listopadu vhodit do schránky Ježíškovy pošty, kterou najdou pod rozsvíceným stromem, svůj dopis a těšit se na odpověď. Je samozřejmě smutné a nepříjemné, že i letos bude nutné dodržovat určitá pravidla daná vládními nařízeními," doplnil jablonecký primátor. Samotnému rozsvícení vánočního stromu bude předcházet stejně jako v minulosti vystoupení dětského pěveckého sboru Iuventus, gaude!, program pak zakončí soubor Gospel Yetu.

"Chystáme program naživo, ale to s sebou nese i nezbytná opatření, která se hromadných akcí týkají. Příchozí před vstupem na Mírové náměstí projdou kontrolou. S největší pravděpodobností bude povinný respirátor, s výjimkou nejmenších dětí, a u osob nad 12 let bude nutné doložit očkování nebo prodělání nemoci covid-19. Podmínky budeme samozřejmě sledovat a aktualizovat," řekl k podmínkám vstupu na akci ředitel městské společnosti Kultura Jablonec Petr Vobořil. Připraven je podle něj i on-line přenos pro ty, kdo na rozsvícení stromu jít nemohou nebo nechtějí a také pro případ, že se situace zhorší natolik, že přítomnost diváků nebude vůbec možná.

Po roční pauze by se také měly od 15. do 18. prosince uskutečnit vánoční slavnosti s trhem a Primátorským svařákem. "Primátorský svařák budeme s kolegy náměstky rozlévat do originálních hrnečků s motivem jedné z věží okolních rozhleden v pátek 17. prosince od 15:00. Stánek bude na Mírovém náměstí. Výtěžek z prodaných hrnečků tentokrát poputuje jablonecké pobočce společnosti Dobrá rodina," řekl Čeřovský.

Do centra se po roční koronavirové pauze vrátí o adventu také trh. "Zájem trhovců je velký, nejsme schopni všechny uspokojit, protože musíme dodržovat rozestupy mezi stánky, a tak jsme je museli zredukovat. Z 80 jsme dneska na nějakých 51. Některé jsme museli odmítnout, je to nepříjemné, protože prodejci mají o Jablonec zájem, líbí se jim tady a mají i dobré obchody. Budou na náměstí i v Podhorské ulici, ale nejdeme do vnitřních prostor, protože pak nejsme schopni dodržet koronavirová opatření," dodal Vobořil.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace