Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Jablonci už vznikla petice za zbourání zámečku spolku Schlaraffia, podnikatel prý kvůli nevzhledné ruině čelí lynči

21. 05. 2019 | 13:43

V Jablonci vznikla internetová petice na podporu podnikatele Radka Maliny, který nyní čelí lynči za zahájení demolice ruiny zámečku Schlaraffia v Jablonci. "Pan Malina má v Jablonci nejen své odpůrce, ale i své zastánce," uvádí za autory petice Jindřich Hradecký. Zámeček jeho majitel a podnikatel Malina začal bourat, ale úřady zasáhly. Text petice zveřejňujeme v plném znění i s odkazem, jak ji podepsat.

schIrma3
Foto z minulého týdne Artur Irma

My, níže podepsaní občané, vyjadřujeme podporu jabloneckému podnikateli Malinovi ve sporu s některými památkářskými aktivisty, kteří na něho rozpoutali doslava čarodějnický hon poté, co si dovolil na svém pozemku zbourat ruinu "zámečku" Scharaffia.

Tuto ruinu podnikatel koupil od města s pozemkem, a to se záměrem její demolice za účelem rozšíření provozovny.

Plně podporujeme podnikatele Malinu ve výkonu svých vlastnických práv!

Petice ZDE.

Připomeňme, že demolice zámečku spolku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou zatím pokračovat nemůže. Práce zastavila policie, rozhodnout bude muset krajský úřad. Spor ale možná skončí u soudu. Společnost MALINA-safety je totiž přesvědčená, že bourala oprávněně a je připravena se i soudit. ČTK to řekl spolumajitel firmy Radek Malina. Firma pozemek s vilou koupila v roce 2006, využít ho chce k rozšíření výroby, které už současná budova nestačí.

"Jsme přesvědčeni o tom, že povolení k odstranění stavby nabylo právní moci. Město se podle našeho názoru odvolalo pozdě. A vzhledem k tomu, že ze strany města byla snaha účelově znovu otevřít kauzu na ministerstvu kultury, tak jsme podnikli krok, který nás sice netěší, ale podle našeho názoru byl zcela legální," řekl Malina.

Snahy města prohlásit objekt kulturní památkou dohnaly podnik k urychlení demoličních prací, protože se vlastníci obávali, že řízení na další roky rozvoj firmy zastaví. Zámeček z počátku minulého století tak přišel v sobotu o věž i střechy.

Podle vedení firmy podala radnice odvolání pozdě. Na dokumentu, jehož kopii má ČTK k dispozici, je razítko doručení 11. dubna. Důležité je podle úřadu datum podání odvolání, ne datum zpracování. To dnes novinářům potvrdila i vedoucí oddělení životního prostředí a státní památkové péče magistrátu Jana Vrabcová. Podle primátora Milana Kroupy bylo ale odvolání odesláno už 10. dubna.

"Podával jsem ho prostřednictvím datové schránky," řekl. Demoliční výměr tak podle úředníků nenabyl právní moci a MALINA-safety nesměla začít s bouráním. Firmě teď hrozí pokuta půl milionu korun od stavebního úřadu a navíc i trestní stíhání. Prostor totiž nebyl při demolici dostatečně zabezpečený.

Zámeček u autobusového nádraží byl postaven v roce 1908 jako sídlo jednoho z klubů pánského spolku Schlaraffia. Byl výjimečný, protože obvykle si toto sdružení svá sídla jen pronajímalo. Budova byla postavena v historizujícím slohu. Ministerstvo kultury v minulosti památkovou ochranu neschválilo, přesto se město snažilo budovu zachránit. Vlastník ale objekt ve svém areálu prodat nechtěl. Firma navrhovala, že z objektu ponechá dominantní přední část s věží a cimbuřím, zadní část chtěla zbourat a postavit tam halu pro výrobu a sklady. Strany se nedohodly a je pravděpodobné, že i zbytek vily půjde nakonec k zemi.

uba, čtk