V Libereckém kraji sněží, i na hlavních tazích je vrstva sněhu. Uzavřena zůstává pro kamiony silnice 10 na Harrachov

12. 01. 2021 | 12:20

AKTUALIZOVÁNO: V Libereckém kraji dnes od rána sněžilo, za den připadlo kolem pěti centimetrů. Sněhové přeháňky očekávají meteorologové i v noci. Varují zároveň před možným náledím v nižších polohách a v kombinaci sněžení s větrem se mohou v noci na otevřených úsecích tvořit sněhové jazyky, na horách závěje. Vrstva sněhu leží i na hlavních tazích, dvě silnice jsou pro nákladní dopravu uzavřené. Policie dnes zaznamenala zvýšený počet nehod v kraji na Semilsku.

silnice lk 138476394 2753876548185287 4463719814776638359 o
Foto: Silnice LK

"Zatímco v jiných dnech vyjíždějí semilští dopravní policisté ke dvěma až třem nehodám, dnes jich ke 14:00 dokumentovali devět. V ostatních částech kraje to byl běžný průměr," řekla dnes ČTK mluvčí policie Ivana Baláková. Policie dnes řešila střet dvou nákladních aut na silnici 13 u Dětřichova nebo srážku autobusu s osobním autem u Českého Dubu. Zasahovali také u havárie sypače, který na silnici I/10 u Dolánek prorazil v zatáčce svodidla a skončil mimo silnici. "Zatím z nezjištěných důvodů na křižovatce s místní komunikací vedoucí na Dolánky vyjel do protisměru a následně mimo silnici, kde se při pádu ze svahu opakovaně přetočil přes střechu a zastavil se až o strom. Muž za volantem sypače utrpěl blíže nespecifikované zranění, se kterým ho zdravotnická záchranná služba transportovala do liberecké nemocnice," uvedla Baláková.Převrácený sypač v DolánkáchProblémy dnes měly hlavně kamiony, a to ve stoupáních. Váznoucí nákladní auta komplikovala dopravu u Turnova, Železného Brodu, Lomnice nad Popelkou, ve stoupání na Stružinec, v Jablonci nebo Liberci, problémy měly také ve stoupání od Svoru na Rumburk. Do odvolání zůstává pro kamiony nad 3,5 tuny zavřená silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska, autobusy tudy projedou. Silnici uzavřeli silničáři kvůli sněžení preventivně už v 05:00 v obavě, že by kamiony kvůli problémům ve stoupání mohly silnici zablokovat. Upozorňuje na to proměnné značení už na hlavním tahu od Prahy. "Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasu do Polska po silnici I/35 a Hrádek nad Nisou," dodal Eduard Bark, provozní technik společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti.Nehoda autobusu s osobním automobilem v Českém DubuPro kamiony nad šest tun je od minulé středy uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku do Raspenavy na Liberecku. Silnici udržují pluhy a jako posyp tam mohou silničáři použít jenom písek nebo drť. Povrch je teď zledovatělý. Kamiony mířící do Raspenavy, Hejnic či Lázní Libverda mohou využít silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky, i tam teď ale musejí řidiči počítat s vrstvou čerstvého sněhu, a měli by proto zpomalit.

Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost v celém kraji. Kvůli sněžení je zhoršená viditelnost a vozovky kloužou. Pozor by si měli dát motoristé v zatáčkách a při vjíždění do křižovatek. Na silnicích nižších tříd, především v horách, leží ujetá vrstva zledovatělého sněhu.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace