Za použití pyrotechniky hrozí v Jablonci nad Nisou desetitisícová pokuta

29. 12. 2021 | 5:40

Od loňského roku platí v Jablonci nad Nisou obecně závazná vyhláška (OZV) o regulaci používání zábavní pyrotechniky a lampionů štěstí na území města. OZV zakazuje používání zábavní pyrotechniky v Jablonci, jedinou výjimkou je silvestrovská noc od 18 hodin 31. prosince do 2 hodin ráno na Nový rok. Přesto jen od začátku prosince řešili strážníci jabloneckého městské policie (MP) osm případů spojených právě s pyrotechnikou a jejím používáním.

ohňostroj new-year-1972850 1280
Ilustrační foto

„Dvakrát strážníci řešili nezletilé zloděje, kteří si odnesli pyrotechniku z obchodu bez placení, poté hlášení o používání pyrotechniky přes zákaz obecně závazné vyhlášky, jednou strážníci přestupce pokutovali na místě, druhého provinilce MP oznámila správnímu orgánu, jelikož s postihem na místě nesouhlasil,“ jmenuje některé z případů Michal Švarc, ředitel MP Jablonec nad Nisou. Podle jeho dalších slov se třikrát strážníkům nepodařilo ohlášení o používání zábavní pyrotechniky potvrdit, v jednom případě pak dohledali prodejce, který pyrotechniku prodával dětem. „V souvislosti se zvýšeným používáním zábavní pyrotechniky upozorňujeme, že městská policie se bude této problematice i nadále věnovat,“ tvrdí ředitel Švarc.

Strážník může za porušení platné OZV udělit na místě pokutu až do výše 10 tisíc Kč, správní orgán pak může jít až na částku 100 tisíc korun. „Zároveň žádáme občany, když oznamují používání pyrotechniky, o uvedení co nejpřesnějšího popisu protiprávního jednání i popisu pachatele, aby městská policie mohla úspěšně zakročit. K jednoznačnému prokázání je posléze důležité i svědectví, protože za přítomnosti strážníků nikdo zpravidla zábavní pyrotechniku nepoužívá a OZV neporušuje,“ apeluje na veřejnost Michal Švarc.

Celoročně pak vyhláška zakazuje vypouštění tzv. lampionů štěstí, které sice nepatří do pyrotechnických výrobků, jsou však častým původcem požárů.

JN/Jana Fričová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace