Dohoda o Turówu nebyla uzavřena, ministryně  podrobnosti nesdělila. Hejtman sází na vzájemný respekt

19. 01. 2022 | 9:19

AKTUALIZOVÁNO: Co se včera (ne)dohodlo v Polsku na jednání ministryň životního prostředí k dolu Turów škodícím na česko-polské hranici? Na úterním jednání ve Varšavě nebyla uzavřena dohoda ohledně polského dolu Turów, řekla ČTK po schůzce se svou polskou kolegyní česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Podrobnosti k několikahodinové diskusi o smlouvě, která má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu způsobí na českém území, nesdělila.

turowministryně
Setkání ministryň životního prostředí na jednání v Polsku. Foto: FB hejtmana LK Martina Půty

Jednání však označila za korektní. Hubáčková také uvedla, že si obě strany budou ve středu telefonovat. Hubáčková dnes jednala s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou poprvé od svého nástupu do funkce. Obě ministryně spolu hovořily přes tři hodiny, pak ještě v jednání pokračovaly delegace obou zemí.

"Smlouvu jsme probírali víc jak čtyři hodiny a k samotné dohodě na místě nedošlo. Vysvětlili jsme si některé pozice, ale bližší informace vám teď říci nemůžu," uvedla Hubáčková. S polskou ministryní se prý dohodly, že z "velmi korektního a velmi otevřeného" jednání nebudou pořizovat ani zápis. "Obě strany si to ještě promyslí a spojíme se ještě zítra (ve středu) telefonicky. A nějakou dobu z toho možná nebudeme dávat bližší informace," dodala ministryně. Polská ministryně Moskwová na krátkém briefingu před novináři označila jednání s českou stranou za velmi plodné a konstruktivní.

Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu, obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Důl Turów uhlím zásobuje elektrárnu, která se nachází v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie.

Polsko-česká jednání se zastavila na konci září, když se obě strany nedohodly na možnostech výpovědi smlouvy, jedno setkání se pak konalo v listopadu, kdy byl v čele MŽP Richard Brabec (ANO). Hubáčková ve čtvrtek řekla, že se bude jednat o původní smlouvě, kde se například mluvilo o odškodnění do 50 milionů eur pro českou stranu. Polská média však před několika dny uvedla, že Varšava chce jednat o výrazně nižších kompenzacích a uvažuje o tom, že se kvůli sporu o Turów obrátí na arbitrážní soud ve Stockholmu.

Vládní speciál odlétá na jednání do Polska. Foto: FB hejtmana LK Martina Půty

ČR podle Moskwové v případě dohody ohledně Túrowa stáhne žalobu

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1.

"Pokud bude dohoda úspěšně podepsána (...) česká strana okamžitě pošle soudu informaci, že spor byl vyřešen, a stáhne stížnost," prohlásila Moskwová.

Soudní dvůr EU loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit těžbu v dole Turów. To však Poláci odmítají a zpochybňují i dopady na české území. Loni v září tak Varšavě Soudní dvůr EU uložil pokutu ve výši půl milionu eur denně.

Česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková po úterní schůzce s Moskwovou ve Varšavě uvedla, že dohoda ohledně dolu Turów zatím uzavřena nebyla. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu způsobí na českém území, nesdělila. Jednání však označila za korektní.

www.cn.cz

Pevně věřím, že se sousední země domluví na kompromisu a budou problémy řešit společně s respektem k druhé straně

Hejtman Libereckého kraje na svém FB profilu uvedl: ... Mezivládní dohoda, o které jednáme od loňského května, může zajistit dodržování limitů životního prostředí na českém území, umožnit pravidelný monitoring a řešení problémů, které těžba v Polsku způsobuje na české straně hranice.

Chci proto poděkovat paní ministryni Anně Hubáčkové a všem lidem z Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zahraničních věcí České republiky, kteří se na vyjednávání podílí. V úterý se jednání posunula zase o kus blíž k cíli a nebyla vůbec jednoduchá.

Pevně věřím, že se sousední země domluví na kompromisu a budou problémy řešit společně s respektem k druhé straně. Soudní spory, blokády hranic, silnic a protesty všeho druhu totiž problém Turowa nevyřeší. Děkuji všem lidem v Polsku, kteří se snaží chápat obavy obyvatel sousedních českých obcí, jmenovitě potom Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, díky kterému jednání začala a dodnes pokračují.

Současná energetická krize v Evropě navíc ukazuje, že politika nemůže nahrazovat technická řešení a vypínání dalších a dalších elektráren bez výstavby ekologické náhrady vede jen k energetické chudobě pro velkou část společnosti. A ta nemá hranice, stejně jako hranice nezastaví hluk, zvýšenou prašnost nebo vliv dolu na podzemní vodu.

Zdroj: FB M. Půty

Ministryně jednaly o smlouvě o dole Turów samy a tajně. Polsko chce po české straně ústupky ve smlouvě

Včerejší česko-polské jednání o dole Turów mezi ministryněmi životního prostředí Annou Hubáčkovou a Annou Moskwovou se protáhlo až na pět hodin a nebylo zakončeno uzavřením dohody. Konkrétní informace z jednání veřejnosti poskytnuty nebyly, a to na žádost polské strany. Polsko podle vyjádření hejtmana Libereckého kraje Martina Půty ještě v noci poslalo Česku vlastní verzi mezistátní smlouvy, v níž jsou jím navrhované změny. Z dostupných informací lze dovodit, že ministryně životního prostředí Anna Hubáčková uvažuje o změnách a ústupcích Polsku v již dříve sjednaných bodech smlouvy a že polský návrh předloží k posouzení a schválení premiérovi a vládě.

Nikol Krejčová z Greenpeace říká: “Obáváme se, že nová česká vláda ve sporu o důl Turów potichu ustupuje polskému nátlaku. Z předchozích vyjádření polských politiků je jasné, že motivací Polska je uzavřít dohodu jen kvůli stažení české žaloby na důl Turów. Nejen, že by česká vláda neměla ustupovat ze stávajících podmínek, ale měla by tlačit Polsko k většímu omezení těžby. Také by se konečně měla obrátit na Evropskou komisi a požádat o řízení podle směrnice o odpovědnosti za životní prostředí, v němž dochází k vyčíslení škod, které by Polsko muselo ČR zaplatit. Dohodu by pak Česko mělo vyjednávat nejen s Polskem za zavřenými dveřmi, ale za účasti Evropské komise, která se Česka ve sporu o Turów několikrát zastala a která se současných jednání neúčastní na žádost Polska. Myslíme, že do řešení tak složitého problému by se měl kromě ministryně životního prostředí okamžitě zapojit i ministr zahraničí Jan Lipavský, v jehož gesci jsou diplomatické vztahy s okolními zeměmi i s EU.”

Dosavadní návrh smlouvy ze září loňského roku, který prosazuje česká strana a jehož text unikl do médií, má podle Greenpeace několik slabých míst. Počítá například s tím, že odtokům vody z českého území zabrání budovaná antifiltrační stěna na hraně dolu. Ovšem to dlouhodobě zpochybňuje Česká geologický služba a polský velvyslanec v rozhovoru pro Deutsche Welle, kvůli němuž má být vládou odvolán, přiznal, že tato stěna nebude k ochraně vodních zásob fungovat. (2) Schválením této verze smlouvy by tak česká vláda nejspíše porušila zákon, který ji ukládá chránit české území. Tato ochrana přitom podle organizace Greenpeace nemůže být vyměněna za finanční kompenzaci.

TZ Greenpeace

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace