Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Frýdlant chce proměnit bývalou honosnou školní mlékárnu v komunitní centrum s knihovnou

19. 12. 2022 | 13:30

Z bývalé honosné školní mlékárny chce mít Frýdlant na Liberecku komunitní multifunkční centrum s knihovnou i ubytováním. Podle nedávno dokončené studie si přestavba čtyřpodlažní budovy v centru příhraničního města vyžádá asi 80 milionů korun. Rekonstrukce začne nejdříve v roce 2024. Podle starosty Dana Ramzera (ODS) termín zahájení prací závisí i na tom, zda se městu podaří získat dotaci.

knihaMladí
ilustrační foto

"Rádi bychom začali v tomto volebním období, minimálně s první etapou," uvedl starosta. První etapa s odhadovanými náklady 40 až 45 milionů korun zahrnuje rekonstrukci střechy, fasády a vybudování knihovny, která od bleskové povodně v roce 2010 funguje v provizorních prostorách v bývalém bytě školníka na ZŠ Bělíkova.

Honosný dům v Havlíčkově ulici z roku 1894 byl postavený pro bývalou frýdlantskou mlékařskou a hospodyňskou školu, která byla jedinou svého druhu za Rakouska - Uherska. Budova má bohatě zdobenou uliční fasádu a zvenčí nic nepřipomíná, že se uvnitř v minulosti nacházela mlékárna. Její provoz skončil po neúspěšné privatizaci zhruba před 40 lety. Město nevyužívanou budovu koupilo v dražbě v roce 2006 a zatím ji používá jako skladiště. Pro tento účel chce i po přestavbě dál využívat suterén, protože se budova nachází v záplavové zóně řeky Smědá.

Knihovna by měla být v přízemí, které je již nad úrovní stoleté vody. Paradoxně právě kvůli záplavám přišla knihovna před 12 lety o své původní prostory na náměstí T. G. Masaryka. Od té doby je v provizorních podmínkách na okraji Frýdlantu, předchozí záměry radnice na její navrácení do centra ztroskotaly. "Vždy jsme narazili na nevhodnou statiku, tady je statika nezpochybnitelná," uvedl Ramzer.

Kromě knihovny chce radnice v bývalé mlékárně vybudovat přednáškový sál pro 70 lidí, tři klubovny využitelné pro zájmové kroužky i prostor pro cvičení, například jógy. To vše by mělo být v prvním patře. A nejvyšší patro - podkroví, by stejně jako v minulosti mělo sloužit k ubytování. Radnice tam chce vybudovat devět dvoulůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením a společnou kuchyňkou. Pokoje chce radnice využít pro krátkodobé pobyty, například pro účinkující na městských kulturních akcích, jako jsou Valdštejnské slavnosti. Sloužit by měly i pro případ nouze, pokud by třeba lidé museli opustit své domovy kvůli požáru.

čtk