Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lebku sv. Zdislavy ukradl pachatel z baziliky v Jablonném v Podještědí na začátku bohoslužby, kdy byl vypnutý alarm

13.05.2026 | 10:44

AKTUALIZOVÁNO: Lebku svaté Zdislavy pachatel ukradl v pondělí večer z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku na začátku bohoslužby. Uvnitř v té době byl jen kněz, který se na bohoslužbu chystal, řekl dnes ČTK představený a děkan dominikánů v Jablonném v Podještědí na Liberecku Pavel P. Mayer. Alarm byl v tu dobu kvůli nadcházejícímu obřadu vypnutý.

zdislava1
Neznámý pachatel odcizil lebku svaté Zdislavy, foto: PČR

Kněz se připravoval v zákristii. "Když přišel k oltáři, uslyšel dvě rány a viděl někoho utíkat," řekl Mayer.

Na místo dnes přijel i pražský arcibiskup Stanislav Přibyl. Rovněž on uvedl, že lebku pachatel odcizil na začátku bohoslužby. Před svým jmenováním pražským arcibiskupem byl Přibyl dva roky biskupem litoměřické diecéze, pod niž Jablonné spadá. Až do jmenování nového biskupa tuto diecézi stále spravuje. Krádež v posvátném prostoru a zvlášť krádež ostatků svatých dnes označil za vážnou věc. "Je to zásah do toho posvátného a my věříme, že ti lidé, jejichž ostatky to jsou, tak, že prostě žijí a působí. Modlíme se k nim. Tak by se také mohlo stát, že toho zloděje stihne nějaká kletba, neštěstí. A to není výhrůžka, to je realita. Stává se to. Takže vyzývám toho, kdo tady vzal tu lebku, aby ji vrátil," řekl dnes Přibyl novinářům.

Lebka sv. Zdislavy byla v hlavní lodi baziliky umístěná v jednom z bočních oltářů. Chránila ji dvě skla. "Jedno mělo tloušťku pět milimetrů a druhé sedm milimetrů," uvedl Mayer. K jeho rozbití musel pachatel použít nějaký nástroj. "Mohlo to být keramické kladívko," odhadl děkan. Zabezpečovací zařízení baziliky bylo podle něj v té době vypnuté právě kvůli tomu, že se měla konat bohoslužba.

Neznámý pachatel odcizil lebku svaté Zdislavy, foto: PČRNečekal, že by se někdy něco takového mohlo stát. "Byl jsem z toho v šoku. Je tady 120 let vystavená lebka naší světice. A to je poprvé, co byl nějaký takový útok," dodal Mayer.

Nad motivací pachatele lze podle pražského arcibiskupa jen spekulovat. "Tak to je pro mě velká záhada. Já se domnívám, že to buď může být někdo, kdo není úplně v pořádku psychicky, nebo někdo, kdo to chce používat k nějakým třeba okultním praktikám. Pak se ptám, proč zrovna tuhle lebku? Nebo to může být někdo, kdo třeba na objednávku pro někoho zkrátka tu lebku ukradl. Nic jiného mě nenapadá. Ještě teoreticky, a to opravdu fabuluji, třeba se někdo ozve a řekne, že chce milion a lebku vrátí," řekl Přibyl.

Takových případů krádeží ostatků svatých podle něj moc nebývá. "V nedávno minulé se něco takového stalo v Kapucínské hrobce v Brně," dodal.

Lebka sv. Zdislavy má nevyčíslitelnou historickou hodnotu z duchovního hlediska, není to podle Přibyla žádný cenný šperk. "Ostatky svatých jsou pro nás takovou spojnicí s tou osobou. Čili není to žádný fetiš, nic kouzelného, ale je to tak, jako když máte po někom fotografii nebo nějaký předmět, který vám ho připomíná. Takže samozřejmě je to pro nás velmi intimní a bolavá záležitost. Na druhou stranu, racionálně vzato, tak na té úctě k svaté Zdislavě se nic nemění. Ale říkám si, jako kam to spějeme, když nám už není nic svaté?" dodal Přibyl.

Památku svaté Zdislavy slaví římskokatolická církev 30. května. Bývá zobrazována jako rozdavatelka almužen chudým či ošetřovatelka nemocných a k jejím dalším atributům patří děti, manžel, kostel, vinná réva, břečťan a erb se lvicí. Za blahoslavenou byla Zdislava prohlášena v roce 1907, papež Jan Pavel II. ji svatořečil v roce 1995.

Zdislava se narodila kolem roku 1220 na hradě v Křižanově na Žďársku. Když jí bylo něco přes 15 let, byla provdána za významného českého velmože Havla Markvartice do severních Čech na hrad Lemberk v Jablonném v Podještědí. Zdislava podle Dalimilovy kroniky proslula svým milosrdenstvím, dobročinností, křesťanskými skutky lásky k bližnímu a léčitelským umem. Zemřela mladá, již v roce 1252, vyčerpána mnohými starostmi a mateřskou péčí nejen o vlastní rodinu, ale i o velkou rodinu všech pocestných, chudých a nemocných. Zdislaviny ostatky byly uloženy v kostele svatého Vavřince v Jablonném. Právě na tomto místě byla později vybudována bazilika. Její hrob je v kryptě u bočního oltáře, kde se nacházela schránka s lebkou.

Krádež lebky z baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy se podle policie stala v úterý mezi 18:00 a 18:15. Pachatel měl pravděpodobně černé či jinak tmavé oblečení a na nohou měl zřejmě bílé či jinak světlé boty. Policisté již v úterý vyzvali ke spolupráci veřejnost.

Církevní historik: Nechápu, proč někdo ve 21. století ukradl lebku sv. Zdislavy

Ve 21. století se na rozdíl od středověku neobchoduje s předměty, jako je lebka sv. Zdislavy z Lemberka. ČTK to dnes řekl odborník z katedry církevních dějin pražské katolické teologické fakulty Petr Kubín. Motiv krádeže si proto neumí vysvětlit. Ztráta cenné relikvie české světice by podle něj ale byla velká. Zatím neznámý pachatel ukradl lebku v úterý z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku, policie ho hledá.

Ve srovnání s jinými lebkami svatých byla ta sv. Zdislavy v bazilice v Jablonném v Podještědí chráněna podle Kubína méně. Spočívala ve schráně se sklem pod bočním oltářem, téměř stačilo pro ni natáhnout ruku. "Asi nikoho nenapadlo, že někdo bude ve 21. století krást ostatky svatých. Ve středověku to bylo běžné, považovaly se za prostředek k uzdravení. Ale ani dnešní teologie to už tak nebere," řekl Kubín. Zpeněžit ostatky svatých lze podle něj dnes jen těžko.

Nejdůležitější z ostatků českých svatých je podle něho nepochybně lebka sv. Václava, kterou církev využívá při výjimečných příležitostech. Při dubnovém uvedení Stanislava Přibyla na pražský arcibiskupský stolec byla v katedrále sv. Víta vystavena lebka sv. Vojtěcha. Obě patří do střeženého svatovítského pokladu, stejně jako lebka sv. Ludmily.

Součástí je podle Kubína rovněž část lebky sv. Prokopa. Její historie ale není jednoznačná, jako je tomu u jiných lebek včetně sv. Zdislavy, uvedl odborník. V pokladu jsou také lebky svatých odjinud, například údajná lebka sv. Melichara, jednoho ze tří králů. Velkým sběratelem relikvií byl Karel IV.

Sv. Zdislava je podle Kubína integrální součástí českých dějin. "Těžko můžete nahradit lebku jednoho z českých světců, kterých tolik nemáme. Je to jako by z hrobu někdo ukradl lebku vašeho příbuzného," doplnil Kubín.

Krádež lebky z baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy se podle policie stala v úterý mezi 18:00 a 18:15. Pachatel měl pravděpodobně černé či jinak tmavé oblečení a na nohou měl zřejmě bílé či jinak světlé boty. Policie vyzvala ke spolupráci veřejnost.

Lebku zloděj ukradl v úterý na začátku bohoslužby. Uvnitř v té době byl jen kněz, který se na bohoslužbu chystal. Církev dnes vyzvala pachatele k vrácení relikvie, nevyloučila vandalismus.

Zdislava se narodila kolem roku 1220 na hradě v Křižanově na Žďársku, provdala se za velmože Havla Markvartice do severních Čech na hrad Lemberk v Jablonném v Podještědí. Byla šlechtičnou, zakládala špitály a kláštery, v Turnově a právě v Jablonném v Podještědí. Proslula rovněž dobročinností, křesťanskými skutky lásky k bližnímu a léčitelským umem. Zemřela ve věku 33 let v roce 1252 a její ostatky byly uloženy v kostele sv. Vavřince v Jablonném. Za blahoslavenou byla prohlášena roku 1907, papež Jan Pavel II. ji svatořečil 21. května 1995 v Olomouci. Od roku 2000 je patronkou litoměřické diecéze. Její památka se slaví vždy 30. května.

čtk

V galerii je z bazilika v Jablonném v Podještědí na Liberecku na fotografiích Artura Irmy.