Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lesy na Liberecku obohatí letos téměř 60 tisíc sazenic listnáčů a jedlí

27.05.2024 | 14:46

Lesy na Liberecku obohatí letos téměř 60.000 sazenic listnáčů a jedlí. Vysadí je místní Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Jde o součást dlouhodobého projektu. Včetně vybudování oplocenek na to nadace vydá v tomto roce zhruba 2,5 milionu korun. V tiskové zprávě o tom dnes informoval její ředitel Ondřej Petrovský.

nadace Vysadby-projekt-2024-09
Foto: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody

"Projekt běží již desátým rokem a doposavad bylo vysázeno přes 375.000 sazenic převážně buků, dubů a jedlí. Cílem je, aby byly zdejší lesy zdravější, odolnější a dlouhodobě perspektivní. Jedině takový les má udržitelnou budoucnost a zároveň dokáže zadržovat daleko větší objem vody," uvedl Petrovský.

V posledních letech se nadaci daří v regionu ročně sázet mezi 50.000 až 70.000 listnáči a jedlemi. Aby o mladé stromky nepřišla, musí je chránit před srnčím a další spárkatou zvěří. "Veškeré výsadby jedlí a dubů se musí dávat do oplocenek a zbývající dřeviny se zas ošetřují repelenty, ale ani jedno opatření není v ochraně před spárkatou zvěří stoprocentní. Hlavně to však značně zvyšuje náklady celého projektu a takto vynaložené peníze by se mohly použít na další výsadby. V ideálním stavu by se les obnovoval zcela přirozeně, ale to jen v případě výrazně nižšího stavu spárkaté zvěře," uvedl Petrovský. V tomto roce podle něj vybudují 3,2 kilometru oplocenek a opraví dalších 1,2 kilometru. Od minulého roku začala nadace při jejich budování používat kovové sloupky, které může používat opakovaně.

Projekt uskutečňuje nadace založená před více než 20 lety i díky dárcům z řad místních firem i nadnárodních společností. Pro letošní výsadbu stromů od nich zatím získala přes 800.000 korun.

čtk