Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecký kraj chystá zrušení lékařské pohotovosti v Osečné, loni tamní službu vyhledalo jen 242 pacientů

05. 12. 2019 | 15:03

Liberecký kraj chystá zrušení lékařské pohotovosti v Osečné na Liberecku. ČTK to dnes řekl náměstek libereckého hejtmana Přemysl Sobotka (ODS). Za celý loňský rok tamní službu vyhledalo jen 242 pacientů, kraj přitom Lázním Kundratice, které tam pohotovost zajišťují, zaplatil více než milion korun. V přepočtu to bylo téměř 4500 korun za pacienta. Liberecký kraj platí lékařskou pohotovost na deseti místech a letos ho tato péče přijde na 15,5 milionu korun.

lékař zubař
Ilustrační foto

Příští rok by měl podle Sobotky přinést změny ve financování nejen lékařských pohotovostí, ale také urgentních příjmů v nemocnicích. "Liberecká nemocnice je ve věstníku označena jako první typ urgentního příjmu s traumacentrem, tam se předpokládá 30 milionů korun na podporu provozu na rok," řekl. Zhruba po třech milionech by podle Sobotky měly dostat i páteřní nemocnice v České Lípě, Jablonci nad Nisou a Jilemnici.

Změnit by se podle Sobotky mělo i financování lékařské pohotovosti. "Tam, kde je v areálu nemocnice pohotovost a je tam i urgentní příjem, tak budou dotační peníze ve výši 2,7 milionu na provoz ročně," řekl Sobotka. Pokud bude chtít kraj zachovat lékařské pohotovosti i na dalších místech, mimo nemocnice s urgentním příjmem, bude je podle náměstka muset stejně jako dosud zaplatit ze svého. Mimo Osečné zatím Liberecký kraj počítá se zachováním pohotovosti v současném rozsahu.

Mimo lékařské pohotovosti pro děti a dospělé financuje Liberecký kraj také zubní pohotovost, která ho ročně stojí zhruba 2,2 milionu korun. Dalších pět milionů korun dává ročně na zajištění protialkoholní a protitoxikomanické záchytné služby.

čtk