Na zámku Sychrov se bude opravovat střecha východního křídla a dvě věže

01. 05. 2021 | 7:32

Na zámku Sychrov by letos měla začít dvouletá rekonstrukce střechy východního křídla včetně obou sousedních věží. Odhadem to bude stát přes 33 milionů korun včetně daně. Nyní památkáři hledají firmu, která rekonstrukci provede. Nabídky je možné posílat do 12. května.

sychrovženycharousek
archivní foto Pavel Charousek

"Když půjde soutěž hladce, předávat staveniště bychom mohli koncem června, začátkem července. Začalo by se od Bretanské věže," řekl ČTK kastelán zámku Miloš Kadlec. Práce podle něj nijak neovlivní prohlídkové trasy na zámku, který se řadí k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v zemi a od roku 1995 je národní kulturní památkou.

Oprava střechy východního křídla je podle kastelána nutná, od poslední už uplynulo více než 40 let. "Střecha je dožilá a je na ní železnobrodská břidlice, která se už dávno netěží a není k sehnání. Bude se tam dávat jiná břidlice," uvedl Kadlec. Současnou krytinu řemeslníci ze střechy sejmou a použitelné části budou uloženy pro další použití.

Střecha východního křídla je sedlová, na severním konci zakončena valbou. Při rekonstrukci na ní přibudou sněhové zábrany a hromosvod. Kromě střechy budou řemeslníci rekonstruovat také komíny a restaurovat veškeré kamenné prvky střechy včetně štítů, korunních říms a erbu. Opravovat budou i přilehlé věže, válcová věž, takzvanou Bretaňskou, a hranolovou zvanou Rakouská. Pracovat se bude postupně na ploše bezmála 900 metrů čtverečních.

Sychrov patří mezi nejnavštěvovanější místa v Libereckém kraji. Za obvyklé sezony tam přijde přes 100.000 lidí, loni na zámek kvůli nucenému uzavření na jaře i na podzim přišlo 60.000 turistů. I nyní je zámek uzavřený, přístupný je alespoň třiadvacetihektarový park. Je v anglickém stylu a vznikl v 19. století za vlády knížecí rodiny Rohanů. Před čtyřmi lety byl za 14 milionů korun revitalizován. Po vykácení náletových dřevin se díky tomu vrátila parku jeho původní kompozice, která napodobuje husí nohu - od parkového průčelí zámku se rozbíhají tři hlavní prostorové osy.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace