Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nová knihovna v Hrádku n. N. má fasádu připomínající police s knihami. Veřejnosti se otevře v září

16. 07. 2019 | 15:22

Police s knihami připomíná čelní fasáda nově postavené knihovny v pohraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku. Výstavba budovy v centru města po více než roce skončila, nyní se dokončují interiéry a od srpna by se měl prostor začít plnit knihami. Pro veřejnost se knihovna otevře nejspíš na konci září. ČTK to sdělil investiční technik města Jiří Palas. Knihovna včetně vybavení přijde zhruba na 17 milionů korun a město ji staví za své, bez dotací.

knihovna-library menší
Ilustrační foto

Městská knihovna v osmitisícovém Hrádku léta sídlila v památkově chráněné Schubertově vile. Musela ji ale loni na podzim opustit, protože cennou stavbu z roku 1924 přestavuje město na komunitní centrum. Nově postavená knihovna přiléhá k multifunkčnímu centru Brána Trojzemí. Stojí na místě starých pekáren. Právě z nich se použil materiál na nezvykle tvarovanou fasádu. "Z chátrajícího objektu jsme vybrali ty nejlepší cihly a vrátili na fasádu. Evokuje to police s knihami," uvedl Palas.

Není to jediný nezvyklý prvek nové budovy. Uvnitř jsou citáty spojené s knihami, které jsou odlité přímo do betonových zdí. Na jednom místě je například citát filozofa a spisovatele Ladislava Klímy "Postavy románu jsou mé vlastní možnosti, které se neuskutečnily" a na dalším třeba slova nizozemského učence Erasma Rotterdamského z 16. století "Ne ti milují knihy, kteří je netknuté schovávají ve skříních, ale ti, kteří je mají ustavičně v ruce".

Nová knihovna připomíná i určení, které toto místo v minulosti mělo. Objekt totiž stojí v historickém centru města těsně u hřbitovní zdi. Areál kolem kostela ale býval dříve rozlehlejší a archeologové při hloubení základů objevili základy původní hřbitovní zdi. Nalezli i kosterní ostatky. Místa, kde se zeď a kostry nacházely, připomíná grafika na podlaze.

čtk