Pokud dovolí koronavirus a počasí nevymyslí další schválnost, Letní jazzová dílna Karla Velebného bude 

08. 07. 2020 | 14:24

AKTUALIZOVÁNO: Letní jazzová dílna Karla Velebného bude! Pokud se nevrátí a nezesílí koronavirová epidemie a pokud nějaká zlomyslná vyšší moc nevyvolá potopu na řece Smědé nebo jinou katastrofu, uskuteční se od 15. do 22. srpna 2020 další ročník Letní jazzové dílny Karla Velebného. Na svém facebookovém profilu o tom informoval starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

jazzFRydlant
archivní foto

Sedmatřicáté narozeniny Letní jazzové dílny přijedou do Frýdlantu oslavit více než dvě stovky mladých ctitelů jazzu z České republiky, Slovenska, Německa, Belgie a Itálie.

Neboť řečeno slovy Jiřího Stivína: „Frýdlant je pokaždý kus pozitivně prožitýho času s mladejma i starejma i s inteligentama i s pakama a co bude existovat, bude oázou jazzové inspirace v duchu Karla Velebnýho. Kdo tam nebyl, neví co je líheň českýho jazzu a improvizace vůbec. Ať žije.“

Praotec Čech možná zamířil na horu Říp tak trochu náhodou, zato kroky jazzmanů nasměroval do Frýdlantu naprosto cílevědomě místní rodák Radek Jech. Díky němu se se ve zdejší zemi rytmem a synkopami oplývající usadil a ducha Letní jazzové dílně ve Frýdlantu vdechl Karel Velebný. Pod jeho laskavým dohledem začali v roce 1984 zušlechťovat talent mladých muzikantů přední čeští a slovenští jazzmani. Od té doby se každý třetí týden v srpnu sjíždějí do severočeského města naši i zahraniční lektoři zvučných jmen, aby mladším kolegům pomáhali nacházet východiska ze slepých jazzových uliček.

Loni uplynulo třicet let od chvíle, kdy nás tento vibrafonista, saxofonista, klavírista, zpěvák, herec, spisovatel, pedagog, sportovec celou duší a někdy i tělem a objevitel a zasvěcený propagátor díla Járy da Cimrmana navždy opustil. Třicáté výročí jeho „nedožitého úmrtí“ připomněla brožurka Hedvábné vzpomínání, která osobnost zakladatele a patrona Letní jazzové dílny přiblížila i těm, kdo nemohli Karla Velebného osobně potkat.

První lektorský sbor vytvořili pod dohledem Karla Velebného kytaristé Rudolf Dašek a Tony Viktora, bubeníci Milan Vitoch a Dodo Šošoka, basista František Uhlíř, pianista Emil Viklický, multiinstrumentalista Jiří Stivín, saxofonista Josef Audes, trombonista Mojmír Bártek a trumpetista Jaromír Hnilička. V průběhu let se frýdlantské atmosféry nadýchali další lektoři - např. Jaromír Honzák, Günter Kočí, František Kop, Míla Petr, Milan Svoboda, Jaroslav Šindler, Jiří Urbánek, Petr Volný, Cyril Zeleňák ad. Vedle našich předních sólistů se objevili také jejich zahraniční kolegové - norský saxofonista Harald Gundhus, dánský saxofonista a kapelník Jens Klüver, Američané Richard Oehrli (zpěv), John Serry (piano), Mark Vinci a Scott Robinson (saxofony). Díky Britské radě ve Frýdlantu vyučovali britští hudebníci - Angela Elliot, Dylan Fowler, Lee Goodall, Richard Morgan, Richard Michael, Gina Rae, Julian Nicholas, Martin Speake, Dave Wickens, Tom Bancroft, Phil Bancroft, Sophie Bancroft, Fionna Duncan, Eddie Severn, Trudy Kerr, Karen Lane, Martin Hathaway, Milo Fell ad.

V roce 1989 odešel na věčné jam session Karel Velebný, v září 2016 se za ním vydal Karel Růžička, v prosinci téhož roku ho následoval Jaromír Hnilička a loni v listopadu rozšířil kapelu nebeských Frýdlanťáků také Rosťa Fraš. Na jazzovém obláčku své kolegy s otevřenou náručí přivítali mj. Josef Audes, Rudolf Dašek, Radek Jech, Petr Junk, Günter Kočí, Míla Petr, Dodo Šošoka, Jiří Urbánek, Tonda Viktora, Vladimír Žižka ad. Všem bude patřit vděčná vzpomínka letošních účastníků, kteří přijedou naplnit heslo Káji Růžičky: „Dílna ve Frýdlantu musí být, i kdyby se neměly slavit Vánoce“.

Letos se bude touto zásadou řídit devatenáctičlenný lektorský sbor v tomto složení: Luboš Andršt (kytara), Josef Fečo (kontrabas) Zdeněk Fišer (kytara), Miroslav Hloucal (trubka), Štěpán Janoušek (trombon), Petr Kalfus (saxofony), František Krtička (klávesy), Pavel Razím (bicí nástroje), Jiří Stivín (flétny), Milo Suchomel (saxofony), Ľubomír Šrámek (klávesy), Zdeněk "Wimpy" Tichota (basová kytara), Adam Tvrdý (kytara), Boris Urbánek (klávesy), Marek Urbánek (bicí nástroje) a Martin Zbrožek (housle). COVID-19 zavřel letos evropské hranice americkým jazzmanům a proto budou ve Frýdlantu chybět Neil Wetzel (saxofony) a Skip Wilkins (vokál). Zklamání z jejich nedobrovolné absence frekventantům bohatě vynahradí dva lektorští debutanti: Veronika Vítová (vokál) a anglický saxofonista a kapelník big bandu JazzDock Orchestra Andy Schofield (saxofony a big band). Jediným americkým lektorem bude letos Lee Andrew Davison (vokál). K výjimečnosti frýdlantské atmosféry přispěje také skvělá anglická saxofonistka Suzanne Higgins.

Ve středu 19. srpna 20120 vystoupí různé lektorské sestavy na koncertu, jaký je možné slyšet jenom jednou za rok na nádvoří frýdlantského zámku. Mimořádné setkání naší jazzové smetánky se zahraničními hosty bývá vždycky velkým hudebním zážitkem. Začátek je v 18:00 hodin, v případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční v sále městského kina.

Poslední dva večery dílny budou patřit zhruba dvěma stovkám frekventantů, kteří večtvrtek a v pátek 20. a 21. srpna předvedou rodičům, přátelům i místnímu publiku na koncertech v sále restaurace Beseda, co během týdne ve Frýdlantu pochytili. To, že se mají čím pochlubit, by dosvědčili nejen posluchači závěrečných koncertů předchozích ročníků, ale také publikum v Přerově, kde na Československém jazzovém festivalu 2014 s velkým úspěchem vystoupil Big Band Letní jazzové dílny Karla Velebného. O vysoké úrovni účastníků LJD svědčí také album AFTER MIDNIGHT IN FRÝDLANT natočené po 33. Letní jazzové dílně Karla Velebného v roce 2016. Koncerty ve čtvrtek a v pátek budou mít opět skvělé velkokapelové finále: Andy Schofield bude v Besedě dirigovat dva big bandy.

Zdroj: FB D. Ramzera

Omezení spojená s koronavirem se dotknou jen složení lektorské sestavy, nepřijedou dva američtí jazzmani

Letní jazzová dílna Karla Velebného se ve Frýdlantu na Liberecku uskuteční v tradičním srpnovém termínu. Opět dorazí i více než 200 příznivců jazzu z pěti zemí. Omezení spojená s koronavirem se dotknou jen složení lektorské sestavy, nepřijedou dva američtí jazzmani. ČTK o tom dnes informovala mluvčí frýdlantské radnice Martina Petrášková.

Týdenní seminář je nejstarším specializovaným kurzem v České republice, na kterém převážně mladí hudebníci a zpěváci pronikají do tajů jazzové interpretace. Poprvé se ve Frýdlantu konal v roce 1984. "Od té doby se každý třetí týden v srpnu sjíždějí do severočeského města naši i zahraniční lektoři zvučných jmen, aby mladším kolegům pomáhali nacházet východiska ze slepých jazzových uliček," uvedla Petrášková.

Zakladatelem akce byl muzikant a zasvěcený propagátor díla Járy da Cimrmana Evžen Hedvábný známý také jako Karel Velebný, který zemřel před 31 lety. Letos se jazzová dílna uskuteční posedmatřicáté, bude od 15. do 22. srpna. Na týdenní akci přijede více než 200 příznivců jazzu z České republiky, Slovenska, Německa, Belgie a Itálie. Lektorů bude opět 19, chybět ale tentokrát budou američtí jazzmani Neil Wetzel a Skip Wilkins. Jediným americkým lektorem tak bude Lee Andrew Davison, přijedou navíc dva saxofonisté z Británie - Suzanne Higginsová a kapelník big bandu JazzDock Orchestra Andy Schofield. Lektory bude možné slyšet při jednom koncertu na nádvoří frýdlantského zámku a poslední dva večery dílny budou patřit vystoupení frekventantů na koncertech v sále restaurace Beseda.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace