Policie dál vyšetřuje otravu krve pacientů v nemocnici Frýdlant. Uspokojivého odškodnění se dočkali jen dva, které zastupuje soukromá firma
AKTUALIZOVÁNO: Policejní vyšetřování předloňského případu otravy krve devíti pacientů v nemocnici ve Frýdlantu na Liberecku ještě neskončilo. Čeká se na výsledky nových znaleckých posudků, řekl dnes ČTK mluvčí policie Vojtěch Robovský. Věc kriminalisté loni původně uzavřeli s tím, že konkrétního viníka nenašli. Proti závěru vyšetřování ale podali stížnost poškození pacienti a dozorující státní zástupkyně jim dala za pravdu. Spis vrátila vyšetřovatelům k doplnění důkazů.
O společnosti Vindicia
Vindicia pomáhá poškozeným získat adekvátní odškodnění, a to především v případech úrazů, které vznikly jako následek dopravních nehod, pracovních úrazů na pracovišti, úrazů ve školách nebo sportovištích, či kvůli nedostatečné lékařské péči. Firma spolupracuje s týmem právníků a soudních znalců v oboru nemateriální újmy na zdraví, kteří vyhotoví znalecké posudky. Klienti neplatí žádné vstupní náklady, služby Vindicie jsou tak dostupné všem. Společnosti klient zaplatí určitý podíl z částky až v případě, že pro něj společnost odškodnění úspěšně vymůže.
Uzavřená není stále ani výše odškodnění u všech pacientů. "Podle našich informací jednání probíhají a jsou v pokročilém stádiu. A pokud víme, šest poškozených už bylo odškodněno, a u zbývajících věříme, že to pojišťovna dotáhne do zdárného konce velmi brzo," řekl dnes ČTK mluvčí Krajské nemocnice Liberec (KNL) Václav Řičář. Frýdlantská nemocnice od loňska patří pod KNL, ale případy otravy se staly za předchozího vlastníka, což byla soukromá společnost EUC. Tato společnost podle Řičáře bude případně doplácet poškozeným, pokud vyplacené odškodnění bude nad limit pojištění sjednaného u pojišťovny.
Zcela odškodněni jsou už například dva pacienti, které zastupuje společnost Vindicia. V tiskové zprávě dnes firma uvedla, že její klienti nejprve obdrželi několik desítek tisíc korun jako bolestné. "Následně jsme znalce nechali podle aktuální metodiky posoudit dlouhodobé dopady na zdraví pacientů. Zaměřili jsme se na ztížení společenského uplatnění fyzického i psychického rázu a celkové dopady na životy poškozených i do budoucna," uvedl Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia. Podle něj byl jejich požadavek uznán. "Každému z klientů už dorazila na účet částka ve výši několika set tisíc. Tím se pro ně kauza definitivně uzavřela," dodal Beck. Jedním z postižených byl Karel Šípek. "Před dvěma roky jsem byl v nemocnici kvůli v podstatě banálnímu zákroku, otrava mi způsobila velké potíže. S výší vymoženého odškodnění jsem spokojený," uvedl Šípek.
Otravou krve onemocnělo devět z 24 pacientů operovaných v nemocnici ve Frýdlantu od 26. do 28. listopadu 2018. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické zákroky. Pacienty operovaly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, na zákrocích se podíleli různí anesteziologové i různé sestry. Pacienti s otravou museli být převezeni do nemocnic v Liberci a Jablonci, protože potřebovali intenzivní péči. Nikdo nezemřel, poslední pacientku propustila liberecká nemocnice loni v lednu.
čtk
Druhé výročí otrav ve frýdlantské nemocnici: Dva poškození, kteří se nechali zastupovat soukromou firmou, získali statisíce
Letos v listopadu uplynou dva roky od případu otrav ve frýdlantské nemocnici. Devět pacientů, kteří často přišli na plánované jednodušší operace, čelilo závažným důsledkům, někteří skončili na jednotce intenzivní péče. Těsně před výročím se kauza uzavřela pro dva klienty, které zastupuje společnost Vindicia – na účet jim dorazil zbytek odškodnění ve výši několik set tisíc korun. Viník otravy je stále neznámý.
Už v červnu letošního roku získali dva z devíti poškozených desítky tisíc korun jako bolestné. „Následně jsme znalce nechali podle aktuální metodiky posoudit dlouhodobé dopady na zdraví pacientů. Zaměřili jsme se na ztížení společenského uplatnění fyzického i psychického rázu a celkové dopady na životy poškozených i do budoucna. Nemocnice částku uznala a každému z klientů už dorazila na účet částka ve výši několika set tisíc. Tím se pro ně kauza definitivně uzavřela,“ říká Tomáš Beck ze společnosti Vindicia, která dva z devíti poškozených zastupuje. Zároveň chválí nemocnici za konstruktivní přístup a převzetí zodpovědnosti. „Vždy se může stát chyba, ale důležité je, aby se poškození dočkali spravedlivé kompenzace za komplikace, které ovlivnily jejich život i životy jejich blízkých. To se zde podařilo,“ dodal. Odškodnění uhradila pojišťovna, u které jsou nemocnice pro podobné případy ze zákona pojištěny.
„Jsem moc rád, že to takto dopadlo a konečně máme klid. Potvrdilo se, že se někdy dá dosáhnout spravedlnosti. Před dvěma roky jsem byl v nemocnici kvůli v podstatě banálnímu zákroku, otrava mi způsobila velké potíže. S výší vymoženého odškodnění jsem spokojený,“ konstatuje bývalý pacient Karel Šípek.
Od čeho se odvíjela výše kompenzace?
V některých médiích zazněla informace, že starší poškození i přes větší následky na zdraví dosáhli na nižší odškodnění než mladší pacienti. „Rozhodně se tak neděje automaticky. Záleží na vyznění lékařského posudku, který by měl jasně vyjmenovat všechny dopady na zdraví. U dlouhotrvajících obtíží, které ztěžují společenské uplatnění, pak může být použít koeficient, který u starších lidí sníží částku o několik procent – jednoduše se předpokládá, že mladšího pacienta budou následky omezovat déle. Určitě se však nejedná o obrovské rozdíly. Zásadní je ale právě lékařský posudek, který reflektuje skutečný zdravotní stav klienta a který by měl dělat odborník s ohledem na aktuální metodiku. Naše zkušenost je taková, že pokud se člověk pokouší domoci odškodnění sám, podaří se mu získat asi třetinu částky, na kterou má nárok,“ vysvětluje Beck.
„Finální částka mě mile překvapila. Těší mě i to, že jsme vůbec nemuseli k soudu,“ uvádí paní Jaroslava, kterou rovněž zastupovala Vindicia. Žena je přitom starší než jiný poškozený, jehož kompenzace byla navzdory vážnějším zdravotním následkům výrazně nižší. Potvrzuje tak, že věk částku automaticky nelimituje. Další z pacientů se spokojil s darem ve formě motorové pily.
Viník je stále neznámý
Policie případ původně odložila, na jaře letošního roku však vyšetřování obnovila. Viník dosud určen nebyl.
K otravám došlo ve frýdlantské nemocnici v listopadu 2018. Devět pacientů, kteří byli hospitalizováni především kvůli déle plánovaným zásahům, jevilo příznaky otravy, potýkalo se se selháním orgánů a šokovým stavem.
TZ společnosti Vindicia