Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Povodně otestovaly suchou nádrž nad Višňovou dokončenou v listopadu 2021, podle starosty se osvědčila

16. 09. 2024 | 18:24

Víkendové povodně otestovaly suchou nádrž dokončenou v listopadu 2021 nad Višňovou na Liberecku nedaleko osady Víska. Poldr zadržel velké množství vody a výrazně zmírnil dopady povodní v této části, jen by takových nádrží bylo potřeba víc, řekl dnes ČTK starosta Višňové Michal Scheidl (Devítka). Višňová byla nejpostiženější obcí, v sobotu i v neděli zůstala odříznutá od okolního světa, když tamní komunikace zaplavila voda.

povoden visnova4
Povodeň ve Višňové, foto: Artur Irma

Ještě v pondělí ráno platil ve Višňové stav ohrožení, i tam ale toky klesají, před 14:00 klesla Smědá na druhý povodňový stupeň. "Všechny silnice už jsou znovu průjezdné," řekl starosta. Domů už se také mohli podle něj vrátit všichni, kdo preventivně v neděli své domy opustili.

Povodeň ve Višňové, foto: Artur IrmaSuchý poldr u Vísky vybudovalo Povodí Labe za 69 milionů korun, nádrž s bezmála 216 metrů dlouhou hrází je schopna zachytit až 60.000 metrů krychlových vody a zmírnit tak dopady i stoleté vody. Hráz má v nejvyšším místě osm metrů a její součástí je železobetonový objekt, v němž se spojuje bezpečnostní přeliv a spodní výpust. Pod hrází jsou dvě výpusti, kterými voda odtéká, při povodni hráz vodu zadrží a dál pouští jen neškodný průtok. Podle Scheidla v ní byly asi čtyři metry vody.

Povodeň ve Višňové, foto: Artur IrmaNejhorší povodně postihly Višňovou v roce 2010, kdy Smědou v Předláncích teklo 450 metrů krychlových za sekundu, teď průtok při nedělní kulminaci nepřekročil podle údajů z Povodí Labe 100 metrů krychlových. Kvůli ochraně obyvatel postavili už v roce 2013 podél řeky Smědé liniovou hráz s čerpadly. Začíná u nového mostu a chrání celou zástavbu na pravém břehu.

Suchý poldr nad Višňovou byl dokončen v listopadu 2021, foto: Artur IrmaVětší ochranu by podle starosty ale potřebovali také obyvatelé oblasti Předlánce, kde se voda pravidelně rozlévá. Tamní silnice bývá zaplavená pravidelně při jarním tání nebo intenzivnějších deštích, stává se to podle starosty i několikrát do roka. Protipovodňovou ochranu by podle něj potřebovaly i Minkovice. "Raději než suchou nádrž bychom ale nádrž s vodou, aby bylo možné se v ní i koupat," dodal Scheidl.

čtk