Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

První vesnický orloj v ČR po 15 letech opustil Kryštofovo Údolí a přestěhoval se do Žibřidic

04. 11. 2023 | 19:07

První vesnický orloj v Česku po 15 letech opustil Kryštofovo Údolí na Liberecku, stane se novou atrakcí nedalekých Žibřidic, části obce Křížany. Slavnostní zahájení provozu je plánované na 9. prosince, řekl ČTK zastupitel Křižan Jan Smolík, který má starost stěhování a zprovoznění orloje.

orlojzibridice1
Orloj v Žibřidicích na Liberecku, foto: Artur Irma

"Bereme ho jako součást oživení, kdy se snažíme nějakým způsobem pozdvihnout centrum této obce," řekl Smolík.

Orloj od roku 2008 zdobil v Kryštofově Údolí bývalou trafostanici. Vymyslel ho Martin Chaloupka, který zemřel v roce 2015. Poté, co jeho dceři Alici Chmelíkové obec neprodloužila smlouvu na provozování muzea betlémů, rozhodla se přemístit i orloj. Na novém umístění se domluvila právě s Žibřidicemi a Smolík s dalšími ho nyní sestavuje ve věži hasičské zbrojnice.

Orloj v Žibřidicích na Liberecku, foto: Artur IrmaOrloj je osazen 22 figurami, ze kterých je 18 pohybových. Řezbované figury jsou dílem libereckého řezbáře Václava Plechatého, mechanická část orloje je z dílny Františka a Petra Budákových z nedalekého Machnína, Jiří Otmar vyrobil pohybovou mechaniku a kovářské prvky na orloji umělecký kovář Jan Nikendey.

Podle Smolíka bude nutné opravit venkovní části orloje. "Deska s rytinami je zasažená červotočem, takže určitě příští rok plánujeme nějakou renovaci prvků, které jsou na fasádě zvenku. Jinak samotný orloj, ten mechanismus, je výborně promazaný a funguje jak má. A v dobrém stavu jsou i figury," dodal.

Orloj v Žibřidicích na Liberecku, foto: Artur IrmaStěhování orloje z Kryštofova Údolí chtěl letos na jaře zabránit Liberecký kraj, neuspěl ale ve snaze odkoupit ho. S majitelkou orloje se neúspěšně snažila domluvit i obec Kryštofovo Údolí. Chmelíková ale už dříve pro ČTK uvedla, že orloj není svázaný s konkrétním místem. "Beru to tak, že chci poskytnout orloj a muzeum další vesnici, a to vesnici Žibřidice jako jejich start-up. Stejně jako to tehdy tatínek poskytl Kryštofovu Údolí, tak já vlastně dělám obdobný krok, aby si lidé zase užili orloj jinde," řekla Chmelíková.

čtk

Galerie: Orloj v Kryštofově Údolí na Liberecku