Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Radní kraje schválili první dotaci 108,5 milionu z Fondu Turów na stavbu nové úpravny vody v Machníně

05. 09. 2023 | 15:59

Radní Libereckého kraje dnes schválili první dotaci z Fondu Turów. Na stavbu nové úpravny vody v Liberci - Machníně dají 108,5 milionu korun. ČTK o tom informoval mluvčí kraje Filip Trdla. Úpravna, na které se pracuje od června, má zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele na Hrádecku a Chrastavsku postižené úbytkem vody v souvislosti s těžbou v polském hnědouhelném dole Turów. Zbylých 56 milionů získal investor - Severočeská vodárenská společnost (SVS) - z Operačního programu Životní prostředí.

machnín úpravna Machnín (4)
Foto: LK

"Jsou to první peníze, které pomohou vyřešit problémy, které máme s pitnou vodou v okolí Turówa. Tento vodní zdroj a úpravna budou propojeny přivaděčem s lokalitou Václavice a Horní Vítkov a také s Uhelnou, a měly by zásobovat obyvatele celého Hrádecka, které teď bere vodu ze zdroje na Uhelné v těsné blízkosti dolu Turów," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Do Fondu Turów dala polská strana jako kompenzaci škod způsobených těžbou uhlí 35 milionů eur (v přepočtu 844 milionů Kč), aktuálně je v něm díky úrokům k dispozici přes 910 milionů korun.

Stavba úpravny v Machníně by měla být hotova v první polovině roku 2025 a v příštím roce se počítá se zahájením stavby přivaděče. "Očekáváme také žádosti města Chrastava a Hrádek nad Nisou o podporu na výstavbu vodovodů ve Václavicích a Horním Vítkově. Pevně věřím, že v roce 2026 už budou mít obyvatelé těchto obcí doma pitnou vodu z tohoto zdroje a také dodávka pro Hrádecko bude jištěna z tohoto vodního zdroje," dodal hejtman.

Nová úpravna přijde na 164,5 milionu korun, SVS ji buduje na místě staré úpravny postavené ve 30. letech minulého století, která ale byla od roku 2005 mimo provoz. "Nahradí zdroje pitné vody na Chrastavsku a Hrádecku, je ale potřeba tu vodu tam dostat, což si vyžádá výstavbu zhruba 12 kilometrů dlouhého přivaděče do Uhelné. Nebude se stavět celý, tři kilometry se budou rekonstruovat a čtyři kilometry budou úplně nové," řekl ČTK při zahájení stavby generální ředitel SVS Bronislav Špičák. Náklady na přivaděč odhaduje na více než 300 milionů korun.

Také v Hrádku nad Nisou jsou už připraveni začít s výstavbou potrubí, které vodu dovede až do Václavic. "Máme vysoutěženého zhotovitele, máme vodoprávní povolení. Chci věřit, že příští rok se vodovod ve Václavicích spustí," řekl starosta Hrádku Josef Horinka (Starostové pro Liberecký kraj). Město žádá o evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí, stavba podle něj přijde na 155 milionů korun. "Bez dotací bychom si to nemohli dovolit," dodal starosta.

čtk