Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Rychlá reakce, blesková účinná opatření. Povodňová situace na Frýdlantsku se zlepšila, řeky se vrátily do koryt, vyhráno ale není

21. 06. 2020 | 9:11

AKTUALIZOVÁNO: V sobotu večer si celý Frýdlantský výběžek mohl částečně oddychnout. Vytrvalý déšť, který zvedl hladiny místních řek až na 3. povodňový stupeň, ustal a velká voda klesla. Rušný víkendový den, kdy byly zaktivovány krajský i místní povodňové štáby a tamní obyvatelé, hasiči a dobrovolníci se nezastavili při pytlování, stavění hrází a odčerpávání vody, skončil šťastně.

PovodenHejniceDemčak1
Kostel a klášter v Hejnicích nebyl velkou vodou ohrožen ani v době nejvyšší povodňové vlny, ujistil prostřednictvím svého FB profilu starosta Jaroslav Demčák.

Neděle má být ale rovněž deštivá, výstraha meteorologů trvá na celé dopoledne. Vyhráno není, ale dnešní ráno bylo o poznání klidnější. Podle zpravodaje ČT24 zůstávají místní lidé i hasičské složky v pohotovosti, voda se zatím drží v korytech. Přetrvávají potíže v úpravně vody v Bílém Potoce, pitná voda v obcích, které jsou odsud zásobovány, je zajišťována cisternami.

Liberecký kraj zažil ničivé povodně v roce 2010 a apokalyptické obrazy si každý pamatuje dodnes. Místní samosprávy a složky IZS jsou ale poučené a vycvičené a moc dobře vědí, co je potřeba. Proto tak rychlá reakce, proto blesková účinná opatření, kdy všichni věděli, co dělat.

Foto: FB Miroslav Louda

Aktuální povodňová situace ve Frýdlantu v neděli ráno

zámek neděle ráno

Frýdlant se v neděli 21. června 2020 probudil do klidného rána. Smědá je v současné době pod úrovní prvního stupně povodňové aktuality, ale voda opět stoupá a prognózy nejsou příznivé. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ lze během dopoledne očekávat extrémně vydatný déšť s úhrnem nad 50 mm za 6 hodin. To by znamenalo, že opět hrozí vysoký stupeň povodňového nebezpečí a prudký vzestup hladin Smědé i Řasnice.

"Frýdlant je ale po včerejšku připraven, má vytvořenu rezervu zhruba 600 pytlů s pískem, které se používají jako zábrany. Na pravém břehu Smědé stále zůstávají protipovodňové mobilní hráze zapůjčené HZS LK. Ohrožené objekty v centru Frýdlantu jsou kompletně zabezpečeny dle požadavku obyvatel pytli s pískem, v případě, že budou obyvatelé potřebovat další, ať kontaktují krizový štáb na telefonních číslech 602101627, 602503465, 602581854 nebo 606673286," vyzývá starosta Frýdlantu Dan Ramzer. 

V současné době se vzhledem k dostatečné zásobě pytlů s pískem ruší pytlovací stanoviště v Liberecké ulici. "Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří přiložili ruku k dílu a pomáhali plnit pytle pískem. Bylo jich opravdu hodně. Ze srdce děkujeme," říká starosta města. 

V osm hodin ráno zasedala povodňová komise, zrevidovala aktuální situaci, další jednání je naplánováno na 12.00 hodin. O výsledcích Vás budeme informovat.

V pohotovosti zůstávají družstva JSDH Frýdlant, které budou monitorovat stav toků a reagovat na případné požadavky ze stran občanů i povodňové komise.

V souvislosti s včerejší velkou vodou jsou na území Obce s rozšířenou působností Frýdlant (ORP III. Frýdlant) problémy s dodávkou pitné vody z Úpravny vody v Bílém Potoce, kde v důsledku havárií jímacích objektů na Smědé a Hájeném potoce nebylo možné získávat surovou vodu pro úpravu vody pitné. "V současné době se podařilo provizorně zprovoznit jímání vody na Smědé, čímž se vytvořila alespoň minimální rezerva pro zásobování pitnou vodou, která ale bohužel vykazuje optické nedostatky. Nicméně zatím není nutné přistoupit k zásobování prostřednictvím cisteren, které jsou už v obcích, ve kterých by mohla voda dojít nejdříve, připravené. S ohledem na meteorologickou situaci je velice pravděpodobné, že voda z řeky Smědé bude při vyšší povodňové aktivitě a s ní souvisejícím znečištěním, opět neupravitelná. V tomto případě bude muset Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) aktivovat identický náhradní zásobovací systém pomocí cisteren ve spolupráci s HZS ČR," doplňuje starosta Frýdlantu a předseda povodňové komise ORP III. Frýdlant Dan Ramzer. 

TZ Frýdlant/Martina Petrášková

Řeky v Libereckém kraji se přes noc většinou vrátily do normálu, v kraji ale nadále prší

Řeky v Libereckém kraji se přes noc většinou vrátily do normálu, od rána ale v celém kraji znovu prší. Hladiny potoků a řek hlavně na Frýdlantsku opět stoupají. Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí opět stav ohrožení na Smědé ve Višňové, hladina řeky tam překročila 190 centimetrů, silnice kolem obce jsou ale zatím průjezdné. V sobotu odpoledne Smědá ve Višňové vystoupala až na 360 centimetrů.

Prvního povodňového stupně už dosáhla Řasnice ve Frýdlantu a také Smědá v Předláncích, těsně nad hranicí pro první stupeň se drží už druhý den také Lužická Nisa v Liberci. Podle informací z Povodí Labe je na prvním stupni také Jeřice v Mníšku na Liberecku a Kamenice v Plavech na Jablonecku. "Třetího stupně už podle aktuálních informací dosáhla Řasnice v Krásném lese," řekl ČTK po dnešním jednání krizového štábu starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

Na Frýdlantsku podle Ramzera sledují toky a vyčkávají. V pohotovosti jsou lidé i hasiči. "Zastavili jsme ale zatím pytlování písku, máme připravených a naložených k rozvozu asi 500 pytlů a pokud to bude potřeba, jsme schopni to znovu do hodiny rozjet," řekl starosta. Obavy má z deště, který neustává. "Předpovědi nejsou příznivé, podle meteorologů může dopoledne spadnout až 50 milimetrů srážek. Krizový štáb znovu svoláváme na poledne," dodal.

Frýdlantské vodárenské se podařilo obnovit provoz nedávno modernizované úpravny vody v Bílém Potoce. "Už v sobotu kolem 23:00 se podařilo obnovit částečně úpravu vody ze Smědé. Voda, která vytéká z rašelinišť, je ale hnědá a za normálních okolností bychom ji neupravovali. I když je voda kvalitní, to zabarvení umíme zmírnit jen na žluté. Na obnově druhého nátoku z Hájeného potoka, který má vodu čirou, se intenzivně pracuje," řekl ČTK ředitel Frýdlantské vodárenské Petr Olyšar. Škody, které velká voda na zařízení napáchala, se budou podle něj pohybovat v řádu statisíců korun. Cisterny s pitnou vodou ale pro jistotu v obcích zůstávají.

čtk

Shrnující informaci ze sobotního hektického dne vydaly Frýdlant a Liberecký kraj

Od brzkého rána soboty 20. června bojoval Frýdlant s velkou vodou. Už ve 4 hodiny a 10 minut byl ve Frýdlantu vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. Krátce před půl sedmou už dosáhla voda třetího stupně povodňové aktivity. Situaci monitoruje od 4 hodin a 45 minut povodňová komise Obce s rozšířenou působností III. Frýdlant (ORP III. Frýdlant). Po celý den jsou v pohotovosti členové Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant, kteří plnili pytle s pískem, stavěli protipovodňové stěny a monitorovali toky. Zajišťovali také čerpání vody v zaplavených sklepích ve městě. Nejdramatičtější byla ve Frýdlantu situace mezi polednem a 14.00 hodinou, kdy se Smědá začala na nábřeží vylévat z koryta. Jejímu vylití ale zabránily pytle s pískem, které zde dobrovolní hasiči ve spolupráci s dobrovolníky položili. Na pravé straně toku Smědé byla u městského parku instalována protipovodňová stěna zapůjčená Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje.

Foto: Artur Irma

„Už před pátou hodinou ranní jsme začali monitorovat toky Smědé a Řasnice, město bylo rozděleno do pěti sektorů a začali jsme upozorňovat obyvatele na hrozící nebezpečí. Hasiči paralelně začali plnit pytle pískem a zabezpečovat jednotlivé vstupy do objektů v ohrožené oblasti v centru města,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. K pytlování se k dobrovolným hasičům Frýdlantu postupně přidali i dobrovolníci z řad veřejnosti. Pozornost všech členů povodňového štábu i hasičů byla upnuta k nebi, čekalo se, kdy přestane pršet. „Déšť ustal kolem 15 hodiny a od té doby voda začala opadat. V současné době je voda v řece Smědé na povodňovém stupni I., na toku Řasnice stále zůstává na stupni III.,“ dodává s úlevou starosta města.

Ještě kolem 13. hodiny přitom Liberecký kraj zvažoval vzhledem k předpovědi, která predikovala napadnutí dalších 80 mm v příštích 24 hodinách, vyhlášení stavu nebezpečí. „Počasí se uklidnilo, takže k tomuto mimořádnému kroku jsme přistoupit nemuseli. Případnou evakuaci zvládneme prostředky, které jsou již k dispozici, evakuováni jsou na celém Frýdlantsku jen čtyři lidé, takže předpokládáme, že se situace už nezhorší,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Podle ředitele závodu Povodí Labe Jablonec nad Nisou, Ing. Bohumila Pleskače, je předpověď na příští hodiny daleko příznivější, než byla dopoledne. „Na čtyřech různých serverech jsou čtyři různé prognózy. Optimistická prognóza říká, že budou srážky večer kolem deváté hodiny kolem 2 mm za hodinu, což je bez problémů, prognóza horší může znamenat větší srážky, ale nepředpokládá se, že by to měly být srážky kolem 15 mm během hodiny. To už snad ne.“

Foto: FB Frýdlant

Lepší prognózu očekává díky tomu, že fronta, která sem přinášela dešťové srážky z území jako je Ukrajina přes celé Slovensko v ranních a dopoledních hodinách, se rozdělila na dvě části. „Jedna odbočila na jih a tím pádem došlo ke zlepšení situace, která by jinak byla velmi nepříjemná. Protože kdyby se naplnila předpověď úhrnu srážek za dnešek 85 mm a do zítřejšího rána stejného, znamenalo by to podobnou situaci, jako v roce 2010,“ dodává Bohumil Pleskač. 

Velká voda do této doby způsobila zatopení silnic v Raspenavě, v oblasti Višňové, Černousích a v Arnolticích. Škody na majetku spočívají v zatopených sklepích, zaplavených zahradách a zasažených přízemí obytných domů po celém toku Smědé, Řasnice a Bulovského potoka.

Foto: FB Frýdlant, LK

Největším problémem je výpadek provozu Úpravny vody v Bílém Potoce, způsobený zhavarováním odběrných zařízení. „V pátek ve 23 hodin byla úpravna vody v Bílém Potoce odstavena, protože povodňový průtok poškodil, možná zanesl nebo zničil odběrná zařízení surové vody na Hájeném potoce a na Smědé. To znamená, že v současné době z vodních toků nenatéká na úpravnu surová voda, takže nemáme z čeho vyrábět pitnou vodu,“ vysvětluje ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti, a.s. Ing. Petr Olyšar. Voda v obcích a městech, které jsou na úpravnu vody v Bílém Potoce napojeny, je tak odebírána jen z nakumulované vody a ta dochází. „Nejdříve dojde v závislosti na odběru v Bílém Potoce, v Lázních Libverda a v Raspenavě. Po dalším čase v Novém Městě pod Smrkem a v Hejnicích, nejpozději pak v pondělí, úterý v Krásném Lese a v Dolní Řasnici,“ dodává ředitel FVS. Zásobování vodou bude v těchto obcích zajištěno cisternami. Problém s netekoucí pitnou vodou se nejdříve dotkne zhruba tří až čtyř tisíc lidí, později až sedmi a půl tisíce. „Teď budeme čekat, až voda opadne, dostaneme se k odběrům v korytě a budeme moci zjistit, co se stalo,“ dodává ředitel FVS.

Pokud by se nepodařilo problém odstranit, požádá FVS prostřednictvím ORP III. Frýdlant o další cisterny pro celou postiženou oblast Státní hmotné rezervy ČR.

Na Frýdlantsku kromě dobrovolných a profesionálních hasičů působí i Policie ČR. „Od rána podporujeme bezpečnostní opatření, na všech obcích teď máme styčné důstojníky, jakési koordinátory pro další práci. Máme zde i dvě dopravní hlídky, protože vnímáme dopravu jako největší problém především tam, kde došlo k zatopení silnic,“ podotýká ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje Plk. Mgr. Vladislav Husák. Na neděli plánovala policie velkou dopravně – bezpečnostní akci, vzhledem k situaci ji ale ruší. „Síly a prostředky, které jsme měli na dopravně – bezpečnostní akci vyčleněné, použijeme na Frýdlantsko, abychom pomohli místním starostům a povodňovému štábu v řešení zejména dopravních potíží,“ uzavírá Vladislav Husák.  

TZ  Frýdlant/Martina Petrášková

Foto: FB Frýdlant

Bilancovali i hasiči

V sobotu 20.6. došlo vlivem nepříznivých meteorologických podmínek – extrémně vydatných dešťů k vzestupu hladin na vodních tocích Řasnice a Smědá ve Frýdlantském výběžku v Libereckém kraji. Postupně došlo k překročení všech stupňů povodňové aktivity až k extrémnímu ohrožení. 

Nejvíce zasaženými obcemi jsou Bílý Potok, Hejnice, Raspenava, Frýdlant a Višňová. V úpravně pitné vody v Bílém Potoce došlo k poruše a od 18. hodiny dojde k omezení dodávek pitné vody pro ORP Frýdlant. Pro dodávku pitné vody občanům byly povolány mobilní cisterny ze Záchranného útvaru HZS ČR.

Foto: FB Frýdlant

Bílý Potok

Zde probíhalo pytlování a provádění odklonu toku vody mimo objekty. V obci bylo zasaženo 6 domů. Prozatím neznáme škody v korytě řeky. Evakuace obyvatel nebyla nutná.

Hejnice

V této obci došlo k rozlití vodního toku pouze do zahrad a žádný objekt není zasažený vodou. Evakuace obyvatel nebyla nutná, výška hladiny se postupně snižuje.

V Hejnicích už odhalili škodu na mostě. Foto: FB starosty J. Demčáka

Raspenava

Zde probíhalo pytlování a provádění odklonu toku vody mimo objekty. V obci bylo zasaženo přibližně 100 objektů. Proběhla také evakuace 4 obyvatel z nejvíce ohrožených domů. Do centra pro evakuaci obyvatel byl povolán ČČK Liberec pro případnou pomoc evakuovaným osobám. Hasiči zde v současné době odstraňují překážky z vodního toku.

Frýdlant

Zde probíhalo pytlování a budování mobilní protipovodňové hráze. K rozlití vodního toku mimo koryta řek nedocházelo a žádný objekt není zasažený vodou. Evakuace obyvatel nebyla nutná, výška hladiny se postupně snižuje. V obci došlo k poruše dodávky elektrické energie a nyní dochází k postupné obnově.

Višňová

V této obci došlo k rozlití vodního toku a bylo zasaženo 20 objektů (převážně sklepy a suterény). Proběhla zde evakuace deseti obyvatel z nejvíce ohrožených domů. Všechny příjezdové komunikace do obce Višňová jsou v současné době uzavřeny a proto zde hasiči používají pásové obojživelné vozidlo BV 206 Hagglunds ze stanice Liberec.

Foto: Artur Irma

V současné době dochází ke snižování hladin na vodních tocích a situace se postupně zlepšuje.

HZS LK/David Kořínek